Symetria półkul mózgowych jest pozorna. Już to, że ktoś jest praworęczny, a inny leworęczny wskazuje na asymetrię centralnego układu nerwowego. Część funkcji przypisana jest do prawej półkuli, część do lewej, na przykład za ruch lewej ręki odpowiedzialna jest prawa półkula. Okazuje się, że konkretne umiejętności i zdolności, jakie posiadamy, również w głównej mierze zależą od dominacji konkretnej półkuli mózgu.

Lewa półkula odpowiada za technikę. To w jej granicach rozstrzyga się wypowiadanie, liczenie w pamięci, myślenie logiczne, dokonywanie analizy czy uważne słuchanie. Lewa półkula uaktywnia się więc w czynnościach racjonalnych i logicznych: w operowaniu zdaniami, cyframi, werbalizacją, szczegółem. Półkula ta zapamiętuje zasady gramatyki i ortografię, fakty, daty, imiona, pasjonuje się zadaniami matematycznymi.

Prawa półkula jest artystyczna. Wykorzystujemy ją w czynnościach opierających się na wyobraźni i wizualizacji, twórczości, kolorach, dźwiękach. Prawa półkula dominuje w rytmach, obrazach, metaforach i marzeniach. Umożliwia rozróżnianie pojęć takich jak miłość czy piękno. Podczas gdy lewa półkula działa analogicznie (rozkładając rzeczywistość na czynniki pierwsze), widząc dane zjawisko fragmentarycznie, prawa półkula ujmuje świat całościowo, dokonując syntezy. Prawa półkula jest dominującą u artystów, gdyż wyposaża w uzdolnienia plastyczne oraz muzyczne.

Załóżmy, że słyszymy piosenkę. Lewa półkula zajmuje się analizą utworu, składnią i sensem zdań i tego, co artysta przekazuje. Prawa półkula mózgowa natomiast zajmuje się przekazem artystycznym, rytmami, melodią, całym walorem twórczym utworu.

Uwaga!

Lewa półkula zapamiętuje informacje podawane w formie słów i liczb, prawa półkula działa obrazowo. Techniki szybkiego zapamiętywania aktywizują obie półkule, co sprawia, że mnemotechniki są efektywne i możliwe do zastosowania przez wszystkich, bez względu na dominującą półkulę mózgową. Przy zaangażowaniu obu półkulach, mózg pracuje wydajniej.

Której półkuli częściej używacie ucząc się? Czy wiecie jak to sprawdzić? Dajcie znać w komentarzu

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNauka szybkiego czytania – Jak ćwiczyć mięśnie oka?
Następny artykułJak sprawdzić dominującą półkulę?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here