Taką też wersję możemy znaleźć przekopując tematyczne strony WWW i różnorodne internetowe opracowania. Niestety, nowość tej techniki pozostawia wiele do życzenia, gdyż jej geneza, jak już wspomniano, sięga lat dziewięćdziesiątych, a nawet końca osiemdziesiątych. Najwyraźniej nikomu nie spieszno, by aktualizować szeroko dostępne informacje.

Samo pojęcie interaktywnego wideo rzeczywiście zakłada mariaż technik komputerowych z obrazem wideo. Związek ten powstał na rzecz zaktywizowania widza odtwarzanego obrazu. Statyczność odbioru przekazu wizualnego w znaczącym stopniu ogranicza jego skuteczność dla uczenia się, jednak atutem jest możliwość realistycznego odwzorowania rzeczywistości, istotne szczególnie dla nauczania niektórych kompetencji. Dlatego właśnie połączenie metodologii szkoleń wspomaganych komputerowo, z natury swojej interaktywnych i pozwalających na znaczną indywidualizację programu, z techniką wideo, zostało uznane za świetnie rokującą koncepcję. Dzięki włączeniu elementu płynnego oddziaływania na kolejność prezentowanych treści i obrazów, nawigacji, dodaniu dźwięku, zmiany scenariusza szkolenia w zależności od wybranych odpowiedzi czy opcji, można otrzymać bardzo skuteczne narzędzie edukacyjne.

Uwaga!

Wartymi podkreślenia atutami tej metody są: możliwość stosowania jej przy nauczaniu na odległość, przydatność w kształceniu osób słabo radzących sobie z przyswajaniem dużych ilości materiałów tekstowych, używanie jako części tradycyjnego szkolenia, z którą można zapoznać się w domu (przy zbyt małej ilości czasu udostępnionej na właściwe szkolenie), wyższa skuteczność jej stosowania podczas nauczania kompetencji interpersonalnych, w stosunku do dostarczania samych materiałów tekstowych.

Obecnie produkty opierające się na tym rozwiązaniu możemy znaleźć w bardzo wielu zastosowaniach. Bardzo popularne są szkolenia dostarczane na płytach CD/DVD zawierające właśnie ten element, spotyka się go również w szkoleniach e-learningowych. Ciekawe kursy, prezentacje czy poradniki można tworzyć za pomocą programów pozwalających na wprowadzenie motywu interakcji, np. Camtasia Studio 7.

I na koniec ważna uwaga. Nie należy mylić pojęcia wideo interaktywnego w kontekście szkoleniowym z filmami interaktywnymi. To dwie zupełnie odrębne kwestie.

Mieliście kiedyś do czynienia z taką metodą? Jeśli tak – co o niej myślicie? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułModelowanie zachowań – co to, na czym polega?
Następny artykułTrening wrażliwości – co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here