– dobry konspekt to element pracy, który w trakcie pisania podlega bardzo częstym weryfikacjom. Pozwala kontrolować poprawność pisania i jednocześnie wskazuje błędy w metodologii. To również bardzo ważna pomoc dla promotora, który na tej podstawie ocenia postępy studenta, czy zmierza on we właściwym kierunku. Konspekt wbrew pozorom jest trudnym do przygotowania elementem, nawet pomimo posiadanych informacji;

– gdy, już wybraliśmy temat pracy magisterskiej, to w pierwszej kolejności przygotowujemy plan pracy. Należy wypisać na kartce najważniejsze elementy naszego dzieła. Następnie na tej bazie stworzyć plan, który będzie miał formę prowizorycznego spisu treści. Chodzi o stworzenie takiego konspektu, w którym każdy rozdział zostanie krótko streszczony. Dzięki temu w czytelny i przejrzysty opisałeś swój temat. Jest również podstawa do wprowadzenia w nim zmian;

– mając plan pracy przystępujemy do przygotowania konspektu. Powinien on zwierać tytuł pracy magisterskiej, spis treści oraz wstęp (ze wskazaniem hipotezy). Powinien on być również komentarzem do spisu treści. Jest to przełożenie tego, co zostało wymienione w planue na bardziej szczegółowe informacje. Należy wskazać hipotezy i metody ich udowodnienia lub obalenia, posiadaną bibliografię i inne ważne elementy, które zostaną uwzględnione w pracy magisterskiej. Reasumując, każdy rozdział powinien być streszczony w kliku zdaniach. Powinien zawierać również informacje, dotyczące mających się w nim pojawić hipotez.

Uwaga!

Nie ma jednolitego wzoru na konspekt. Uważam, że dobrze napisany konspekt składa się z następujących elementów: tytuł pracy, uzasadnienie wyboru tematu, cel pracy, problem badawczy z tezami, przedmiot i zakres pracy, zastosowane metody badawcze, literaturę, spis treści i proponowany układ. Warto również wiedzieć, że kształt konspektu może zaproponować lub wręcz narzucić sam promotor.

Co sprawiło Wam największą trudność w trakcie pisania pracy magisterskiej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak napisać bibliografię do pracy magisterskiej?
Następny artykułJak zostać królem/królową imprezy?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here