– jak i gdzie szukać literatury i opracowań tematu – przygotowując pracę magisterską czy licencjacka najwięcej czasu potrzebujesz na znalezienie materiałów źródłowych, prowadzonych badań i innego rodzaju opracowań. Możesz skorzystać z coraz lepiej wyposażonych bibliotek. Oprócz książek znajdziesz w nich różnego rodzaju bazy publikacji naukowych. To źródło, z którego rzadko korzystają piszący, a warto. Tym bardziej, ze często gwarantują one dostęp do pełnych tekstów. Część baz danych można także znaleźć na stronach internetowych np. zagranicznych uczelni. Warto korzystać z zasobów Biblioteki Narodowej, szczególnie z Biblioteki Zawartości Czasopism. Ta baza danych obejmuje artykuły, które ukazały się od 1996 roku w polskich czasopismach. Wystarczy wpisać w gogle hasło „bzcz” i jako pierwszy wynik pojawia się stron BN. Oprócz tej BN umożliwia korzystanie ze specjalistycznych baz danych. Jeśli chodzi o książki, to znajdziemy tam wszystko, co ukazało się na rynku wydawniczym. Dobrym zwyczajem jest przeglądanie bibliografii w książkach, dotyczących określonego tematu. Przydatne mogą być internetowe archiwa gazet i czasopism;

– co do technicznych aspektów, to należy trzymać się jednego stylu robienia przypisów oraz bibliografii. Często się zdarza, że jest on narzucony przez uczelnię. Jeśli tak nie jest, to należy uzgodnić ten aspekt pracy magisterskiej z promotorem. Warto także omówić z promotorem zakres i sposób korzystania ze stron internetowych;

– przypisy, jak i bibliografię należy tworzyć w sposób ciągły i systematyczny. Wynika to z faktu, że w trakcie pisania pracy magisterskiej mamy do czynienia z wieloma źródłami, opracowaniami czy sprawozdaniami. Łatwo się w tym pogubić, zaś późniejsze uzupełnianie bibliografii okaże się bardzo czasochłonnym zajęciem. W praktyce oznacza to po prostu bieżące uzupełnianie tej listy. W miarę możliwości najlepiej umieszczać w bibliografii te pozycje, które znamy. Bibliografia powinna być podzielona na kategorie źródłowe.

Co sprawiło Wam największą trudność w trakcie pisania pracy magisterskiej? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrze bawić się na festiwalu?
Następny artykułJak napisać konspekt pracy magisterskiej?

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here