Edukacja Jak zmotywować dziecko do nauki?

Jak zmotywować dziecko do nauki?

-

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko garnęło się do nauki powstrzymaj się od zbędnych komentarzy, które osłabią jego zapał. Wszelkie przestrogi typu: „szkoła to nie przelewki” lub negatywne komunikaty:„nigdy nie lubiłam matematyki” sprawiają, że dziecko utożsamia się z naszymi destruktywnymi opiniami. Co z tego, że my sami źle czuliśmy się w szkole, nie znosiliśmy odrabiania pracy domowej i nie byliśmy dobrzy z matmy? Nasze dziecko jest inną osobą i może nie podzielać naszych opinii.

Odkrywanie nowych lądów
Wspieraj pasje swojego dziecka. Bez względu na to, czy będzie ono zmieniało swoje zainteresowania przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki takim aktywnym poszukiwaniom odnajdzie dziedziny, które je pasjonują. To właśnie zainteresowanie danym tematem sprawia, że błyskawicznie przyswajamy nowe informacje. Jeśli zatem twoje dziecko będzie dociekliwe i wykształcisz w nim nawyk zadawania pytań i szukania odpowiedzi, wówczas uzna szkołę i nauczycieli za źródło zdobywania wiedzy i realizacji swoich zainteresowań

Być geniuszem
Starsze dzieci mają zazwyczaj swoje pasje i ulubione przedmioty. Nie każ dziecku być dobrym we wszystkim. Jeśli nasza pociecha ma dobre oceny np. z przedmiotów ścisłych, ale humanistyczne pozostawiają wiele do życzenia, nie karć jej za to, tylko zapytaj o przyczynę, o to czy jest zadowolone, ze swoich stopni, czy potrzebne będzie jej wiedza humanistyczna. Wybierzcie wspólnie 2-3 przedmioty, które będą naukowym priorytetem i ustalcie minimalną poprzeczkę dla mniej lubianych przedmiotów. Takie postępowanie uniknie wywierania destruktywnej presji na dziecku.

Patrz w przyszłość
Zawsze myśl o przyszłości i uświadamiaj dziecku, że wiedza, którą zdobywa przyda się mu w przyszłości. Opanowanie języka ojczystego pozwoli na swobodne wyrażanie swoich sądów, matematyka jest nieodzowna do grania na giełdzie, zaś języki obce przydają się w podróżach. Możesz motywować swoje dziecko nagrodami w postaci kursu szybkiego czytania, edukacyjnej wycieczki językowej, czy też kursu początkującego inwestora giełdowego. Warto wspierać dziecko w zdobywaniu wiedzy. Uczenie technik pamięciowych, koncentracji i logiki ułatwia zdobywanie, przyswajanie i systematyzowanie nowych informacji.

Znacie jakieś inne sposoby na zmotywowanie dziecka do nauki? Co jeszcze może zadziałać?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Farsze do pierogów – przepisy

Jaka potrawa łączy kuchnię polską, włoską, japońską, chińską, litewską, rosyjską, białoruską i ukraińską? Pierogi, rzecz jasna! Wykonane z cienkiego ciasta z mąki pszennej o wysokiej zawartości glutenu, odpowiadającego za jego elastyczność wypełnione bywają najróżniejszymi farszami. W jednym domu nie mogą być inne, niż z jagodami, w innym - tylko ruskie. W jaki sposób można jednak urozmaicić pierogową monotonię?

Jak obrać i podać ananasa?

Czy kiedykolwiek myślałeś, że przygotowanie ananasa dla gości jest bardzo skomplikowane i czasochłonne? Jeśli tak, podpowiemy Ci co zrobić, aby świeżo pokrojony ananas znalazł się szybko na Twoim talerzu.

Zobacz też

Florentynki – przepis

Florentynki to ciasteczka, które zainteresują wszystkich fanów bakalii. Znajdziemy w nich różnorodność smaków i aromatów.

Jak wybrać wózek widłowy wysokiego składowania? Sprawdź!

Planujesz zakup wózka widłowego wysokiego składowania? Zanim zaczniesz szukać, dowiedz się, jak wybrać sprzęt, który idealnie nada się do...

Ciąża a zapotrzebowanie na potas i magnez

Spodziewasz się dziecka i masz świadomość, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych. Suplementujesz kwas...

Może Cię zainteresuje: