Edukacja Jak zmotywować dziecko do nauki?

Jak zmotywować dziecko do nauki?

-

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko garnęło się do nauki powstrzymaj się od zbędnych komentarzy, które osłabią jego zapał. Wszelkie przestrogi typu: „szkoła to nie przelewki” lub negatywne komunikaty:„nigdy nie lubiłam matematyki” sprawiają, że dziecko utożsamia się z naszymi destruktywnymi opiniami. Co z tego, że my sami źle czuliśmy się w szkole, nie znosiliśmy odrabiania pracy domowej i nie byliśmy dobrzy z matmy? Nasze dziecko jest inną osobą i może nie podzielać naszych opinii.

Odkrywanie nowych lądów
Wspieraj pasje swojego dziecka. Bez względu na to, czy będzie ono zmieniało swoje zainteresowania przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki takim aktywnym poszukiwaniom odnajdzie dziedziny, które je pasjonują. To właśnie zainteresowanie danym tematem sprawia, że błyskawicznie przyswajamy nowe informacje. Jeśli zatem twoje dziecko będzie dociekliwe i wykształcisz w nim nawyk zadawania pytań i szukania odpowiedzi, wówczas uzna szkołę i nauczycieli za źródło zdobywania wiedzy i realizacji swoich zainteresowań

Być geniuszem
Starsze dzieci mają zazwyczaj swoje pasje i ulubione przedmioty. Nie każ dziecku być dobrym we wszystkim. Jeśli nasza pociecha ma dobre oceny np. z przedmiotów ścisłych, ale humanistyczne pozostawiają wiele do życzenia, nie karć jej za to, tylko zapytaj o przyczynę, o to czy jest zadowolone, ze swoich stopni, czy potrzebne będzie jej wiedza humanistyczna. Wybierzcie wspólnie 2-3 przedmioty, które będą naukowym priorytetem i ustalcie minimalną poprzeczkę dla mniej lubianych przedmiotów. Takie postępowanie uniknie wywierania destruktywnej presji na dziecku.

Patrz w przyszłość
Zawsze myśl o przyszłości i uświadamiaj dziecku, że wiedza, którą zdobywa przyda się mu w przyszłości. Opanowanie języka ojczystego pozwoli na swobodne wyrażanie swoich sądów, matematyka jest nieodzowna do grania na giełdzie, zaś języki obce przydają się w podróżach. Możesz motywować swoje dziecko nagrodami w postaci kursu szybkiego czytania, edukacyjnej wycieczki językowej, czy też kursu początkującego inwestora giełdowego. Warto wspierać dziecko w zdobywaniu wiedzy. Uczenie technik pamięciowych, koncentracji i logiki ułatwia zdobywanie, przyswajanie i systematyzowanie nowych informacji.

Znacie jakieś inne sposoby na zmotywowanie dziecka do nauki? Co jeszcze może zadziałać?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Siarka – zastosowanie, właściwości, działanie

Choć siarka kojarzy nam się z niemetalem o żółtej barwie, to nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę, że obecna jest ona w każdej komórce organizmu człowieka. Atomy siarki wchodzą między innymi w skład aminokwasów siarkowych, które są elementem budulcowym białek. Ponadto umożliwia ona tworzenie wielu połączeń między związkami wchodzącymi w skład organizmu, bierze udział w przebiegu reakcji metabolicznych, obecna jest w cząsteczkach witamin.

Zupa botwinkowa – przepis

Botwinka to zupa, która jest wiosennym wariantem czerwonego barszczu. Nie jest pikantna, a delikatna i lekka. Można podać ją nawet chłodną. Obok zupy szczawiowej jest flagową pozycją wiosennego jadłospisu.

Zobacz też

Jak zrobić zawieszkę charms?

Zawieszki charms robią ostatnimi czasy oszałamiającą karierę. Nadgarstki mnóstwa kobiet zdobią bransoletki z uroczymi, kolorowymi charmsami. Mnogość wzorów budzi podziw. Taką bardzo modną zawieszkę możemy wykonać samodzielnie. Własnoręcznie zrobiona jest równie ładna jak te oryginalne, tworzenie jej daje olbrzymią przyjemność, a jej koszt jest kilkakrotnie niższy niż zawieszki kupionej w sklepie. Papryczka chili w intensywnym czerwonym kolorze świetnie nadaje się jako ozdoba bransoletki, doda jej szczyptę pikanterii.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: