Edukacja Lekcje muzealne - czy warto?

Lekcje muzealne – czy warto?

-

– oprócz propozycji zawartych w ofertach muzealnych można się umówić z kierownictwem placówki na przeprowadzenie innych zajęć, których nie przewidziano w pakiecie edukacyjnym. Mnie osobiście bardzo przypadł do gustu pomysł jednej z nauczycielek, która nieco zmodyfikowała formułę klasycznego zwiedzania muzeum. Owa modyfikacja polegała na tym, iż po placówce klasę oprowadzało dwóch uczniów, którzy zostali poproszeni o bycie przewodnikami. Oczywiście, wcześniej uzyskali oni niezbędną pomoc ze strony nauczyciela oraz pracownika muzeum;

– bardzo ciekawymi miejscami do przeprowadzenia lekcji muzealnych są wszelkiego rodzaju skanseny (wsi, motoryzacji czy pszczelarskie). Mają one w ofercie wiele ciekawych propozycji, obejmujących m. in. warsztaty zanikających zawodów. Na terenie jednego ze skansenów wsi na południu Polski znajduje się dawna szkoła. I właśnie tam uczniowie mogą dowiedzieć się jak wyglądało życie dzieci w XIX i na początku XX wieku. Skanseny to świetne miejsca do organizowania zajęć z techniki. Na żywo można zapoznać się z sposobem działania wiatraka czy młyna wodnego. Zdarzają się nawet placówki, które organizują żniwa. Nie wspominając, że to najlepsze placówki do przeprowadzenia zajęć z historii regionu czy etnografii;

– lekcję muzealną można także przeprowadzić w galerii czy Biurach Wystaw Artystycznych. Przekazywanie wiedzy, dotyczącej twórczości określonego malarza połączyć z warsztatami, podczas których uczniowie wykonują jakąś pracę, inspirowaną dziełami czy techniką omawianego artysty.

Uwaga!

W dobie Internetu i rozwiniętych technik multimedialnych bardzo ciekawie prezentują się oferta nowoczesnych muzeów, które wykorzystują te technologie. W swojej ofercie mają one ciekawe propozycje, m. in. przyswajanie wiedzy poprzez grę integracyjną, w której uczestniczą dwie drużyny.

Czy byliście kiedyś na takiej lekcji? Jak była zorganizowana? Jakie były Wasze wrażenia? Dajcie znać w komentarzu.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Fundusz inwestycyjny zamknięty

Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (FIZ) to jedna z trzech form działalności Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, które są przewidziane przez rodzime ustawodawstwo. Ustawa o funduszach inwestycyjnych z dnia 27 maja 2004 roku (Dz.U. 2004 nr 146 poz. 1546) wskazuje bowiem następujące konstrukcje prawne: wspomniane już zamknięte, otwarte (FIO) oraz specjalistyczne otwarte (SFIO). Regulacje dotyczące bezpośrednio FIZ można znaleźć w artykułach od 117 do 157 wspomnianego aktu prawnego. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że fundusz zamknięty doczekał się znacznie większej liczby szczegółowych regulacji, aniżeli FIO oraz SFIO.

Kominek w domu – czy warto, wady i zalety

Decydując się na montaż kominka w salonie warto przemyśleć za i przeciw takiego jego umieszczenia. Jakie elementy brać pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji? Czy salon to rzeczywiście odpowiednie miejsce na kominek? Warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań i sprecyzować nasze oczekiwania względem kominka. Pamiętajmy, że wizualizacje i zdjęcia kominków są wykonywane w warunkach sterylnej czystości, nie zawsze możliwej do utrzymania przy dużej eksploatacji kominka.

Zobacz też

Masaż indiański – opis, wskazania, przeciwwskazania

Masaż indiański wywodzi się od Indian zamieszkujących w Ameryce Południowej oraz Środkowej. Celem masażu jest wyrównanie energii krążącej po całym ciele człowieka, tym samym prowadząc do regeneracji sił i wzmocnienia organizmu.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: