Przede wszystkim należy dokonać rozeznania rynku, niekoniecznie na podstawie informacji zawartych w Internecie. Pamiętajmy, że każda placówka na swojej stronie internetowej pragnie zaprezentować się z jak najlepszej strony. Opinie dodawane na forach również nie powinny być przyjmowane bezkrytycznie. Przecież każdy może się wypowiadać, a opisy w samych superlatywach nierzadko są autorstwa pracowników placówek. W miarę możliwości powinniśmy podpytać znajomych i dotrzeć do osób, których dzieci już uczęszczają do danej szkoły. Porady można zasięgnąć również w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Najlepiej jest wypracować w sobie obiektywizm i nie zakładanie, że miejsca prywatne są lepsze.

Uwaga!

Dylemat wydaje się być uzasadniony, gdyż szkolnictwo państwowe również bardzo się rozwija, poszerzając swoje oferty edukacyjne oraz inwestując w zaplecze (między innymi boiska szkolne). Pamiętajmy, że trudności wychowawcze i niestosowne zachowania nie są uzależnione od charakteru szkolnictwa.

Szkoły prywatne zachęcają najczęściej bogactwem oferty edukacyjnej oraz wielością ciekawych zajęć dodatkowych. Mało liczne zespoły klasowe wypracowują nowatorskie programy i niestandardowe metody nauczania. Placówki płatne bardzo często mogą poszczycić się gruntownie wykształconymi i doświadczonymi nauczycielami, a także specjalistami uzupełniającymi ich pracę. Zazwyczaj większy nacisk niż w szkołach państwowych kładzie się na osiąganie indywidualnych osiągnięć i sukcesów. Szczególnie w przypadku uczniów uzdolnionych artystycznie nauka w szkołach prywatnych umożliwia pełne rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

Czy jednak wszystko w szkołach prywatnych jest najlepsze? Raczej nie. Rodzice, posyłając dziecko do płatnej szkoły, są przekonani o indywidualnym podejściu w nich do każdego ucznia. Jest to trochę błędne założenie. Przecież mała liczebność klas nie oznacza, że nauczyciel z każdym uczniem nawiąże dobry kontakt. Indywidualne podejście w dużej mierze zależy od osobowości nauczyciela, a nie stosowanych opłat. Poza tym nie można zapominać, że w szkołach państwowych również pracuje wielu wspaniałych nauczycieli, których pracę wspierają pedagodzy, psycholodzy i logopedzi. Szkoły prywatne nigdy nie są gwarantem powodzenia i świetnych wyników.

A jaka jest Wasza opinia? Macie doświadczenia ze szkołami prywatnymi? Myślicie, że poziom nauczania w szkołach państwowych jest porównywalny do tego w placówkach publicznych? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZadania, funkcje świetlicy szkolnej
Następny artykułLepsze przedszkole prywatne czy państwowe?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here