Edukacja Lepsze przedszkole prywatne czy państwowe?

Lepsze przedszkole prywatne czy państwowe?

-

Placówki państwowe istnieją od dawna. Zresztą dość rzadko otwierane są nowe przedszkola państwowe. Ruch możemy zaobserwować na rynku prywatnym. Od kilku lat słyszymy o wielu nowych przedszkolach. Tworzą się przede wszystkim w miejscach, gdzie zakładane są nowoczesne osiedla, na terenach chronionych i monitorowanych. Wielu młodych rodziców zajmuje wysoko płatne stanowiska, a wśród ich znajomych posyłanie dzieci do przedszkoli prywatnych jest standardem.

Co sprawia, że placówki prywatne są potrzebną, silnie utrzymującą się alternatywą dla miejsc państwowych? W przeważającej mierze decyduje o tym rozbudowana oferta edukacyjna. Liczne dodatkowe zajęcia są zagwarantowane w ramach płaconego czesnego. Oferty są naprawdę bogate i obfitują w zajęcia z różnych dziedzin. Nauka języka obcego, przede wszystkim angielskiego, jest obecnie absolutnym minimum. Do tego dochodzą lekcje z tańca i baletu, rytmika, gimnastyka korekcyjna, zajęcia na basenie, gimnastyka korekcyjna. Standardem jest również zapewniona opieka logopedy, pedagoga bądź psychologa dziecięcego. Oczywiście państwowe przedszkola również proponują wiele dodatkowych zajęć, za które trzeba jednak zapłacić. Gdyby zapewnić dziecku ofertę podobną jak w przedszkolu prywatnym i podliczyć wszystkie koszty, można by zobaczyć jak bardzo przedszkola państwowe są płatne.

Uwaga!

Na korzyść przedszkoli prywatnych wpływa na pewno ich atrakcyjny wygląd. Kolorowe, z motywami i nazwą z bajek, zachęcają małych przedszkolaków. W wyborze przedszkola rodzice bardzo często kierują się również liczebnością grup. Raczej tylko w placówkach prywatnych można liczyć na małe, zaledwie kilkuosobowe grupy. Rodzic, pozostawiając -ziecko, jest wtedy spokojniejszy, że jego pociecha nie zginie w tłumie, gdy będzie potrzebować pomocy. Niektóre przedszkola mogą wykazać się naprawdę wysokim standardem – łazienkami przy każdej sali oraz profesjonalnie wyposażonymi własnymi placami zabaw.

Nie zapominajmy, że o jakości danego przedszkola stanowią zatrudnieni w nim ludzie. Dla dziecka nie zawsze są istotne dodatkowe zajęcia czy ładny wygląd placówki. Dla maluchów najważniejsza jest ukochana pani (wychowawczyni).

A jaka jest Wasza opinia? Macie doświadczenia z przedszkolami prywatnymi? Myślicie, że opieka w przedszkolach państwowych jest porównywalna do tej w placówkach publicznych? Podzielcie się opiniami.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Lęk przed dorosłością – przyczyny, objawy, leczenie

Dzieciństwo jest magicznym okresem, do którego wielu z nas chciałoby powrócić, choćby na chwileczkę… Wspomnienie dziecięcej beztroski, radości z każdego najmniejszego pozytywnego wydarzenia, otwarty umysł i dużo wolnego czasu przeznaczanego na zabawę.

Co to jest fundusz inwestycyjny?

Aby odpowiedzieć na pytanie o istotę funduszu inwestycyjnego należy sięgnąć do podstawowego aktu prawnego, który reguluje zasady tworzenia oraz funkcjonowania tego typu instytucji na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Taka rolę pełni ustawa z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. 2004 nr 146 poz. 1546).

Zobacz też

Na czym polega bankiet angielski?

Bankiet angielski to zasadniczo dość skromne przyjęcie. Nie wymaga zakrojonych na wielką skalę przygotowań, ani też zaangażowania dużej liczby osób do obsługi. Z drugiej strony jest to wydarzenie najwyższej klasy, podczas którego wymagane są stroje wieczorowe i obowiązują ściśle określone reguły.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: