Edukacja Mnemotechniki – słowa klucze

Mnemotechniki – słowa klucze

-

Pomiędzy słowem obcym a znaczeniem w języku polskim tworzymy skojarzenie, a następnie zapamiętujemy to zestawienie obrazem.

Poniżej kilka przykładów.

Język angielski

web – pajęczyna, skojarzenie – [łeb] (wielka pajęczyna oplatająca na przykład łeb konia)

mole – kret, skojarzenie – [mol] (mnóstwo moli fruwających wokół kreta)

soil – plama, skojarzenie – [sól] (plama posypana solą, gdyż ten sposób należy do jednej z metod wywabiania plam)

captor – zdobywca, skojarzenie – [kaptur] (mroczny rycerz z kapturem zasłaniającym twarz, zdobywa rękę księżniczki)

vat – cysterna, skojarzenie – [wata] (cysterna wypełniona watą tak lekką, że unosi się nad autostradą).

Język niemiecki

die Patsche – błoto, skojarzenie – [paczka] (paczka świąteczna zatopiona np. podczas upadku w błocie)

der Hall – dźwięk, skojarzenie – [hala] (bardzo głośny dźwięk roznoszący się po wielkiej hali)

das Blatt – liść, skojarzenie – [blat] (blat stołu obłożony mnóstwem liści)

die Kost – pożywienie, skojarzenie – [koszt] (kosztorys jedzenie sporządzony na jakieś przyjęcie)

der Sturm – burza, skojarzenie – [sztorm] (gwałtowna burza wywołująca sztorm na morzu)

Język włoski

ponte – most, skojarzenie – [ponton] (płyniemy wielkim pontonem pod mostem)

tazza – kubek, skojarzenie – [taca] (kubki z parującą herbatą ustawione na przepięknej tacy)

vento – wiatr , skojarzenie – [wena] (wena twórcza ulotna jak wiatr)

sera – wieczór, skojarzenie – [ser] (cichy, przyjemny wieczór spędzany na konsumpcji ulubionych gatunków sera)

treno – pociąg, skojarzenie – [trener] (trener ćwiczący bieg za rozpędzonym pociągiem)

Metoda słów-kluczy służy nie tylko do zapamiętywania słówek obcych, ale również tych używanych w naszym rodzimym języku, ale o pochodzeniu obcym, na przykład:

profesja – zawód, skojarzenie – [profesor] (stary profesor uczelniany wykonujący z wielkim oddaniem swoją profesję)

ekstrawersja – pozytywne zainteresowanie tym, co jest wokół, w świecie zewnętrznym, skojarzenie – [ekstra wersy] (mówienie „ekstra” językiem i wersami podczas ekstrawersji, skierowania do świata zewnętrznego).

Uwaga!

Metodę słów-kluczy można również wykorzystać podczas zapamiętywania nazw stolic państw świata czy dość trudnych do opanowania metodą tradycyjną – imion bogów greckich i rzymskich.

Słowa-klucze tworzymy ponadto w przyswajaniu treści tekstu. Są to głównie charakterystyczne dla niego słowa, które w zestawieniu z ogółem wyrazów w języku, pojawiają się w tekście najczęściej. Innymi słowy, są to wyrazy występujące ze zwielokrotnioną częstotliwością od przeciętnej. W efekcie, przypominając sobie słowa-klucze drogą skojarzeń i połączeń nerwowych, przypomina się całość tekstu. W ten sposób można zapamiętywać treści książek, artykułów, szkoleń. Wzmocnieniem zapamiętania słów-kluczy może być następne powiązanie ich ze sobą łańcuchową metodą zapamiętywania lub przedstawienie ich graficzne w mapach myśli.

Czy uczyliście się kiedyś języka za pomocą słów-kluczy? Pomagało Wam to, a może przeszkadzało? Dajcie znać w komentarzu.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego

W określonych przez przepisy prawa sytuacjach pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy. Obawy pracowników przed skorzystaniem z urlopu okolicznościowego budzi kwestia wynagradzania za czas takiego urlopu. Nic dziwnego, skoro podstawową zasadą wynagradzania jest przyznawanie go za pracę wykonaną (art. 80 kodeksu pracy). Kiedy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy? Jak wynagradza się pracownika w trakcie urlopu okolicznościowego?

Jak zorganizować przyjęcie imieninowe?

U cioci na imieninach… Większość z nas kojarzy imieniny z rodzinnym biesiadowaniem, wspominaniem i opowieściami o nowym samochodzie wujka Józka i nowym mężczyźnie byłej żony wujka Stefana. Imieniny nie muszą być nudną posiadówką czy nieciekawą dyskoteką.

Zobacz też

Margarita – drink

Margarita to jeden z najsmaczniejszych drinków, zaliczanych do tzw. long drinków. Jest to grupa drinków czy koktajli alkoholowych, które (w przeciwieństwie do znacząco się od nich różniących short drinków) podawane są w zdecydowanie większej szklance, a ich objętość wynosi nawet 250 ml. Zawartość alkoholu, w porównaniu do innych składników, jest w nich zdecydowanie mniejsza. Do ich wykonania najczęściej używa się różnego rodzaju likierów, syropów owocowych, soków, napojów gazowanych czy lodu.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: