Kontrakty terminowe to jedne z dostępnych na rynku instrumentów finansowych. W odróżnieniu od rynku akcji czy obligacji przedmiotem obrotu nie są tu papiery wartościowe, lecz umowy potwierdzające zawarcie transakcji w przyszłości. Już w chwili zawarcia takiej umowy określamy cenę transakcji, którą zrealizujemy później. Kontrakt terminowy jest więc umową, którą zawierają dwie strony: kupujący i sprzedający. Przedmiotem umowy jest kupno bądź sprzedaż określonych walorów w określonym czasie w przyszłości, po ustalonej cenie.

Decydując się na rozpoczęcie inwestycji na rynku kontraktów terminowych, podejmujemy decyzję o zajęciu długiej bądź krótkiej pozycji. Pozycja długa to kupno kontraktu, zaś krótka – jego sprzedaż. W transakcjach na instrumentach pochodnych, aby sprzedać dany instrument, nie trzeba go posiadać. Aby zamknąć pozycję krótką, musimy go jednak później odkupić, a nasz zarobek to ewentualna różnica w cenie.

Zarówno pozycję krótką, jak i długą możemy więc zamknąć poprzez dokonanie przeciwnej transakcji lub też odczekać do czasu wygaśnięcia kontraktu, wówczas pozycje zostaną zamknięte, a system rozliczy ewentualne zyski lub straty.

Wśród kontraktów terminowych wyróżniamy kontrakty forward oraz futures.

Forward to kontrakt, w którym każdorazowo strony uzgadniają między sobą cenę kontraktu, jego wielkość, termin i miejsce wykonania czy sposób dostawy. W tego typu kontraktach dochodzi do rzeczywistej wymiany towarów, na które kontrakt został zawarty.

W przypadku kontraktów typu futures warunki są uogólnione dla wszystkich uczestników obrotu. Cena takiego kontraktu ustalana jest na giełdzie i nie dochodzi do fizycznego przekazania przedmiotu transakcji.

Aby zarabiać na kontraktach, musimy dobrze przewidywać przyszłe zachowania cen danego instrumentu. Jeśli otworzymy pozycję krótką, obstawiamy spadek wartości ceny umówionego instrumentu (akcji, indeksu, surowców). Jeśli ich cena rzeczywiście spadnie, wówczas zarabiamy, jednak jeśli pójdzie w górę – stracimy, ponieważ błędnie określiliśmy zachowanie się rynkowe ceny.

Pamiętać należy, że w przypadku kontraktów nasza ewentualna strata może być wyższa od posiadanego kapitału początkowego, który zainwestujemy. Warto więc przed podjęciem takiej transakcji zastanowić się, czy jesteśmy na tyle doświadczonymi inwestorami, aby poradzić sobie na tym rynku.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFormalności przy koncie firmowym
Następny artykułMnemotechniki – słowa klucze

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here