Edukacja Nauka szybkiego czytania – koncentracja uwagi

Nauka szybkiego czytania – koncentracja uwagi

-

Koncentracja jest maksymalnym skupieniem uwagi na danym zagadnieniu, utrzymywanym przez pewien czas. Służyć ma to wyłączeniu myśli niezwiązanych z czytaniem. W tym celu trzeba zastosować wybrane ćwiczenia.

Można wykonać zadanie, w którym należy wyszukać w podanym tekście określone litery. Jeśli mamy taką możliwość, korzystamy z materiałów dostępnych na kursach szybkiego czytania (do tego ćwiczenia przygotowywane są ciągi liter). Świetną rozgrzewką przed szybkim czytaniem będzie wyszukiwanie jednej litery, na przykład „b”, we wszystkich słowach na jednej stronie gazety.

Możemy również zastosować podkreślanie rzeczowników, czasowników, wyrazów z „nie” oraz słów rozpoczynających się wielką literą. Wyszukiwanie można urozmaicać na inne sposoby – zaznaczać określone rodzaje znaków interpunkcyjnych, przymiotniki czy wyrazy o żądanej liczbie liter, na przykład trzyliterowe. Nie zaszkodzi, jeśli już w tym ćwiczeniu uruchomimy stoper – skontrolujemy wtedy wciąż rosnące przyspieszenie wykonania zadania.

Odmianą powyższego ćwiczenia jest wyszukiwanie w ciągu cyfr jednej określonej lub tej, która znajduje się na początku zestawu.

Następnie proponujemy jeszcze inne ćwiczenie – wyszukiwanie w co najmniej trzycyfrowych liczbach podane cyfry na właściwym miejscu (235 697 395 454… – zakreśl liczby, w których „9” jest na drugim miejscu).

Innym, ciekawym ćwiczeniem jest wyszczególnianie w ciągach cyfr lub liter określonych ciągów, na przykład:

w ciągu: 12587987325827330258203392583333472258 podkreśl ciąg: 258

w ciągu: ABBHGNDJIDJIBHGMSJSLBHGPWLSBBHG podkreśl ciąg: BHG

Ponadto mózg potrafi się koncentrować drogą poniższych ćwiczeń:

– tworzenie synonimów do podanych słów,

– w ustalonym czasie wyszukujemy w tekście powtarzające się słowa. Potem sprawdzamy, ile razy dane słowo zostało przeoczone. Można nawet wyszukiwać numery w książce telefonicznej.

Uwaga!

Warto podjąć się również koncentracji polegającej na wpatrywaniu się przez dłuższy czas w jeden punkt lub przedmiot. Ważne jest odganianie niepotrzebnych myśli i całkowite skupienie uwagi na tym wybranym miejscu.

Czy znacie inne ćwiczenia na skoncentrowanie uwagi? A może macie na to swoje sposoby? Dajcie znać w komentarzu.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za długi w urzędzie skarbowym?

Urząd skarbowy bardzo poważnie podchodzi do kwestii niepłacenia podatków, dlatego też dłużnicy muszą spodziewać się wysokich kar i rozpoczęcia egzekucji długów.

Gdzie kupić części rowerowe? Poznaj dobry sklep rowerowy online!

Bezpieczeństwo i komfort podczas poruszania się po drodze to...

Zobacz też

Dlaczego dziecko nie mówi?

Mówienie poprzedzone jest etapem gaworzenia, potem pojawiają się pojedyncze słowa, które stopniowo składane są w coraz bardziej skomplikowane zdania. Kiedy dziecko powinno opanować umiejętność komunikacji?

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: