Relaks świetnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Uwzględniając jego zalety, kursy szybkiego czytania rozpoczynają się właśnie od niego. Chwila relaksu jest konieczna, by zwolnić w codziennym biegu, przestawić się na inną jakość myślenia i działać w odprężeniu. Napięcie i niepokój wykluczają swobodną pracę. Wyciszenie i rozluźnienie ciała, spowoduje, że mózg wkroczy w fale Alfa. Fale te są wzbudzane w czasie relaksu i uspokojenia, mając większy potencjał elektryczny od fal Beta. Różnice są znaczące (Alfa – 50 mikrovolt, Beta – zaledwie 20 mikrovolt), co wywołuje większą trwałość śladów pamięciowych.

Odprężenie przyczynia się również do aktywacji prawej półkuli mózgu. Oznacza to, że poprzez znaczną ilość zaangażowanych w proces uczenia się neuronów, zostaje pobudzona większa część mózgu. Relaks ma jeszcze jedno kolosalne znaczenie – zrelaksowane ciało działa komfortowo na oczy, które podczas szybkiego czytania intensywnie pracują. Spinanie się może w efekcie zawęzić pole widzenia, a więc zmniejszyć efektywność przyswajania treści.

Aby dobrze się zrelaksować, trzeba przyjąć wygodną pozycję. Dla jednych będzie to zagłębienie się w miękkim fotelu, dla innych położenie się na łóżku lub podłodze. Równie ważne jest świadome i głębokie oddychanie. Wdech i długi wydech (najlepiej dwa razy dłuższy niż wdech), potem zamknięcie oczu. Oddychanie powinno być powolne, odprężające, ze stopniowym „wyłączeniem się” od wszystkiego wokoło. Świetne efekty przynosi wizualizacja.

Pozwolimy wtedy zrelaksować się ciału i rozluźnić umysł. Najprościej rzecz ujmując, wizualizacja jest wyobrażaniem sobie różnych rzeczy i zjawisk. Początkowo może być to jabłko, oglądane myślowo ze wszystkich stron. Potem można spróbować wyobrażeń cudownych ogrodów, przyjemnych widoków, ulubionych zapachów i smaków.

Uwaga!

Dobre efekty przynosi również delikatne napinanie, a następnie rozluźnianie poszczególnych mięśni ciała. Zaczynamy wtedy od głowy i mięśni twarzy, kończąc na palcach stóp. Możemy też wykonać ćwiczenie w odwrotnej kolejności.

Czy macie inne sposoby na relaksowanie się w trakcie nauki? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zapamiętać imiona i nazwiska?
Następny artykułNauka szybkiego czytania – koncentracja uwagi

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here