Trening psychologiczny występuje w wielu odmianach, w zależności od zdolności, jakie ma rozwijać. Treningi interpersonalne mają na celu zwiększanie ogólnej wrażliwości w kontaktach. Treningi twórczości wspomagają kreatywne myślenie, zdolności artystyczne, umiejętność nieszablonowego myślenia, dodają odwagi do wyjścia poza przysłowiowy schemat. Treningi asertywności odnoszą się do tych obszarów zachowań, które pozwalają na swobodne wyrażanie swoich emocji w sposób stanowczy, a jednocześnie niekrzywdzący dla innych. Trening psychologiczny ma swoje zastosowanie wśród praktyków psychologii, pedagogów i innych osób, zajmujących się bliską współpracą i niesieniem pomocy innym. Może być też wykorzystywany dla pogłębiania umiejętności komunikacyjnych, zarządzania czasem i innych, ogólnie odnoszących się do jakości współżycia z ludźmi i właściwości własnych działań.

Trening psychologiczny jest formą pracy grupowej. Opiera się na doświadczaniu, przeżywaniu i obrazowaniu emocji towarzyszących relacjom w grupie. Praca odbywa się w niewielkich, kilkunastoosobowych zespołach. Istotne jest tu ograniczenie liczebności grupy, z uwagi na konieczność kontroli i omawiania tego, co się dzieje na bieżąco, orientacji w relacjach. Taki monitoring w większym zespole osób jest bardzo skomplikowany, a czasem niemożliwy. Ponad to, trening psychologiczny ma być odzwierciedleniem naturalnych warunków, w jakich człowiek funkcjonuje, a zazwyczaj nasze interakcje przebiegają z ograniczoną liczbą osób jednocześnie. Podczas takich spotkań ważne są indywidualne cele każdego z uczestników. Realizuje się je poprzez działanie w grupie i analizę zachodzących zjawisk.

Uwaga!

Trening psychologiczny pozwala na obiektywne przyjrzenie się własnym cechom, na samoocenę swoich zdolności i braków. W przeciwieństwie do metod warsztatowych i szkoleniowych, tu się najpierw przeżywa, doświadcza. Ważne jest osiąganie wyższego poziomu samoświadomości, a nie nabywanie wiedzy.

W odniesieniu do stosowania treningu psychologicznego w organizacjach, jest on dobrym narzędziem do pogłębiania umiejętności przydatnych szczególnie kadrze zarządzającej. Treningi obrazujące proces grupowy, treningi negocjacji i mediacji czy te, koncentrujące się na zarządzaniu czasem, mogą być bardzo przydatną metodą w rozwoju osobistym i podnoszeniu kompetencji pracowników.

A co Wy myślicie na ten temat? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrince of Persia – kombinacja ciosów
Następny artykułSzkolenie z technik komunikacji – na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here