Podstawowym dokumentem jest druk ZUS Rp-1, który składamy osobiście lub przez pełnomocnika. W tym wypadku należy pamiętać, iż osoba, która w naszym imieniu składa wniosek musi posiadać naszą pisemną zgodę, w przeciwnym razie pracownik ZUS-u  nie przyjmie dokumentu. Dane, które wypełniamy we wniosku muszą być koniecznie zgodne z tym, co mamy w dowodzie osobistym (jeśli nie posiadamy tego dokumentu, przepisujemy dane z paszportu lub karty stałego pobytu). Bardzo ważne jest również, aby podać miejsce zameldowania, ponieważ decyzje w sprawach emerytury są podejmowane (a emerytura wypłacana) przez organy rentowe, które znajdują się na terenie miejsca naszego zameldowania.

Druk ZUS Rp-1 należy wypełnić drukowanymi literami. Do wniosku o emeryturę załączamy wspomniane wcześniej druki ZUS Rp-6 oraz ZUS Rp-7, który musi być wypełniony przez każdego pracodawcę. Respektowana jest również legitymacja ubezpieczeniowa, która zawiera wpisy o naszych okresach zatrudnienia i osiąganych dochodach.  Kolejnymi niezbędnymi dokumentami, które przedkładamy w ZUS są:

– dokument potwierdzający datę urodzenia (najlepiej akt urodzenia),

– dokumenty potwierdzające istnienie okresów składkowych i nieskładkowych, które wydawane są przez pracodawców lub inne upoważnione do tego instytucje (np. świadectwo pracy, dyplom ukończenia szkoły, książeczka wojskowa).

– Jeśli przyznanie emerytury jest uzależnione od zaliczenia nas do grupy inwalidzkiej, przedkładamy ZUS-owi odpowiednie zaświadczenie o istnieniu inwalidztwa.

Bardzo ważne jest aby wszystkie dokumenty, które składamy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych były oryginalne i a wniosek ZUS RP-p-1 musi być podpisany.

Udało Wam się zebrać już wszystkie potrzebne dokumenty? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCesja polisy ubezpieczeniowej na bank – co to jest?
Następny artykułNowelizacja ustawy o przemocy w rodzinie

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here