Obliczenie wysokości przyszłej emerytury nie stanowi trudnego zadania, jednakże może być pewnym problemem dla osób, dla których niektóre terminy związane z ubezpieczeniami społecznymi nie mówią zbyt wiele. Dlatego też osoby te warto odesłać do źródła, czyli do podstawowego aktu prawnego, regulującego funkcjonowanie systemu emerytalnego w Polsce, jakim jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227).

Obliczenia przyszłej emerytury można dokonać obecnie już nie tylko za pomocą tradycyjnej metody, czyli kartki i długopisu, ale także przy wykorzystaniu licznych kalkulatorów emerytalnych, które można odnaleźć na stronach internetowych. Obliczanie prognozowanej emerytury należy rozpocząć od odpowiedzenia na pytanie: czy emerytura będzie szacowana według dotychczasowych zasad czy też według nowych zasad. Różnica między tymi dwoma zasadami wynika z wieku osoby ubezpieczonej oraz z faktu spełnienia lub niespełnienia przez nich warunków do wcześniejszej emerytury.

Emerytura według dotychczasowych zasad dotyczy osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949r. oraz osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., lecz przed dniem 1 stycznia 1969 r., którzy spełnili warunki do wcześniejszej emerytury. Warto podkreślić, że duża grupa ubezpieczonych straciła szansę na wcześniejszą emeryturę w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2009 r. ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656). Liczba zawodów i stanowisk pracy uprawniających do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę została znacznie zmniejszona, a ponadto emerytura pomostowa jest niższa od emerytury przyznanej po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.

Wysokość emerytury ustalanej na dotychczasowych zasadach zależy – zgodnie z art. 53 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – od liczby zgromadzonych okresów składkowych i nieskładkowych, wysokości zarobków w okresie, z którego obliczana jest podstawa wymiaru świadczenia, jak również od obowiązującej w dacie powstania prawa do świadczenia kwoty bazowej. Wysokość emerytury ustalanej według nowych zasad, czyli zgodnie z nowym systemem emerytalnym, obliczana jest na podstawie kwoty zwaloryzowanych składek, które są ewidencjonowane na indywidualnym koncie osoby ubezpieczonej w ZUS, zwaloryzowanego kapitału początkowego i średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn. Warto dodać, że każdy z ubezpieczonych ma możliwość samodzielnego kontrolowania swojego konta. Aby to uczynić, należy przede wszystkim śledzić informacje o wysokości składek trafiających na indywidualne konto ubezpieczonego, przesyłane przez ZUS, jak również informacje o wysokości składek zgromadzonych na rachunku wystawiane przez otwarty fundusz emerytalny.

Mieliście jakiekolwiek trudności z obliczeniem swojej emerytury? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?
Następny artykułUbezpieczenia dla firm

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here