Ubezpieczenie kredytu jest przykładem jednej z dobrowolnych umów ubezpieczeniowych, choć wiele osób zaciągających kredyt nie jest często tego świadomych. Ta dobrowolność wynika z brzmienia przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 nr 124 poz. 1152, z późn. zm.). W myśl art. 4 wzmiankowanej ustawy, do obowiązkowych ubezpieczeń należą jedynie: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, jak również ubezpieczenia wynikające z przepisów odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, nakładających na określone podmioty obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia.

Ubezpieczenia kredytu są zwykle sprzedawane i wymagane przez banki, mimo iż nie zawsze ich konstrukcja ma na celu spłatę kredytu. Najczęściej można spotkać się z takimi rodzajami ubezpieczeń dodawanych do kredytów, jak: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenie na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa czy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zazwyczaj zawarcie umowy o ubezpieczenie kredytu stanowi wyłącznie wymóg banku udzielającego kredyt, nie jest to jednak obowiązek ustawowy konsumenta, gdyż żadna ustawa nie mówi o obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia kredytu. Warto jednakże pamiętać o tym, że brak zawarcia umowy ubezpieczenia będzie zazwyczaj skutkował zażądaniem przez bank innego zabezpieczenia spłaty kredytu.

Obecnie wiele banków ma swojej ofercie ubezpieczenie kredytu w formie opcji fakultatywnej. W takim przypadku zawarcie umowy ubezpieczenia zależy tylko od naszej woli. Dlatego też tak istotne przed podpisaniem umowy kredytu jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Zanim złożymy podpis na umowie kredytu powinniśmy uważnie przestudiować jej treść. Jeśli z postanowień umowy wynikać będzie, że ubezpieczenie jest opcją dodatkową, powinniśmy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i zdecydować, czy rzeczywiście jest nam potrzebne. Jeśli jednak zdecydujemy się na ubezpieczenie kredytu warto pamiętać, że w przypadku jego wcześniejszej spłaty – zgodnie z art. 813 kodeksu cywilnego – za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej przysługuje nam zwrot składki.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZatrudnienie absolwenta – warto?
Następny artykułObliczanie emerytury

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here