Finanse osobiste Planowanie budżetu domowego

Planowanie budżetu domowego

-

Przede wszystkim zaplanuj sobie swoje wydatki dokładnie. Sporządź w tym celu specjalny plik elektroniczny lub przeznacz na to zeszyt bądź notes. Podlicz wszystkie swoje całomiesięczne dochody i odejmij od tej sumy kwotę, jaką musisz przeznaczyć na zapłacenie rachunków. W następnej kolejności odejmij wszelkiego rodzaju nieuniknione większe wydatki. Pozostałą kwotę podziel na mniejsze sumy, jakie możesz przeznaczyć na odzież, jedzenie czy kosmetyki. Podziel kwotę przeznaczoną na pokarm przez ilość dni w miesiącu i staraj się jej nie przekroczyć.

Niektórzy, szczególnie osoby mniej systematyczne czy mające problem ze zorganizowaniem swoich wydatków, mogą się poczuć niekomfortowo częstą koniecznością zaglądania do zeszytu przychodów i rozchodów. Należy jednak postarać się o systematyczność i kontrolowanie swojego oszczędzania, pozwoli nam to uniknąć przykrych niespodzianek pod koniec miesiąca.

Postaraj się płacić gotówką. Posługiwanie się kartą sprawia, że nigdy do końca nie mamy pewności ile dokładnie środków znajduje się na naszym koncie i w ten sposób łatwiej o przekroczenie limitów. Gotówką łatwiej operować tak, by kontrolować wydatki. Trudniej się ją wydaje.

Staraj się unikać towarzyszenia przyjaciołom w zakupach. Nawet jeśli nie planujesz ekstra zakupów, łatwo ulec kuszącym wystawom sklepowym, przecenom, obniżkom. Zawsze też tak się przytrafia, ze właśnie kiedy staramy się oszczędzać, znajdujemy dokładnie to, czego szukaliśmy lub czego nam się wydaje, potrzebujemy bardzo. Ze znajomą umów się więc na kawę, ale zakupy odpadają.

Nie rób zakupów, kiedy jesteś przed obiadem lub kolacją. Człowiek głodny traci orientację w tym, czego rzeczywiście mu potrzeba, a co może stanowić zbędny wydatek. Na zakupy wybieraj się koniecznie z pełnym żołądkiem.

Kiedy chcesz dokonać ważnego zakupu, najlepiej po zobaczeniu i sprawdzeniu towaru przemyśl to jeszcze. Prześpij się z zamiarem i następnego dnia z rana jeszcze raz odpowiedz sobie na pytanie, czy rzeczywiście potrzebujesz upatrzonej rzeczy. Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie twierdząco, oznacza to, że rzeczywiście warto dokonać zakupu. Jeśli się wahasz, poczekaj jeszcze i przemyśl decyzję, być może masz zamiar niepotrzebnie wyrzucić pieniądze.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wykonać zjazd do garażu w piwnicy?

Wjazd do garażu położonego w piwnicy oznacza konieczność wykonania pochyłego zjazdu. Nieprawidłowy wykonany utrudni nam życie zwłaszcza zimą, gdy stanie się oblodzony i możemy stracić panowanie nad samochodem przed samą bramą garażową. O czym powinniśmy pamiętać robiąc wygodny wjazd do garażu?

Kurczak curry z mlekiem kokosowym – przepis

Curry to obok specjalnej przyprawy w postaci pasty, proszku bądź liści nazwa potrawy wywodzącej się z Indii. W jej skład wchodzą warzywa, mięso lub ryby duszone w specjalnej mieszance przypraw, zabielone jogurtem lub mlekiem kokosowym.

Zobacz też

Surówka z marchewki – przepis

Kiedy zależy nam nie tylko na szybkim czasie przygotowania obiadu, ale także na jak największej ilości składników bogatych w witaminy – podajmy do obiadu surówkę z marchewki.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: