Bez względu na to czy jesteśmy typem osoby oszczędnej, czy też łatwo wydającej zarobione pieniądze, każdy z nas chciałby mieć odłożoną jakąś kwotę, umożliwiającą choćby przeżycie trudnych czasów, np. bez pracy. Myśląc o swojej niezależności finansowej warto posiadać na boku kapitał, pozwalający nam na półrocznej poszukiwanie pracy, w przypadku jej utraty. Warto wiedzieć, że jeżeli oszczędzalibyśmy przez cały swój okres zarobkowania około 15% tego co zarabiamy to po dłuższym czasie uzbierała by się całkiem spora kwota.

Największym wrogiem oszczędzających jest czas. A potrzeba go sporo, aby zbudować całkiem duży kapitał. plany systematycznego oszczędzania mają za zadanie pomóc nam w jego budowie, lecz nie wyręczą nas od zbudowania jego fundamentów. Cóż z tego, że zdecydujemy się na najlepszy plan oszczędnościowy, skoro nie będziemy się tego planu trzymać. Pamiętajmy, nie trzymanie się przyjętych zasad może w wielu przypadkach przynieść efekt, taki jak byśmy nic nie czynili. Dlatego warto trzymać się toru, po którym rozpoczęliśmy nasze zmierzanie do celu.

Znane powiedzenie „od zera do milionera” dla wielu jest niemożliwe do realizacji. Dzieje się tak, ponieważ społeczeństwo polskie wciąż nie wierzy w możliwość stania się bogatym. Nie jest to jednak trudny wyczyn. Systematycznie oszczędzając na przykład 200 złotych miesięcznie po roku będziemy posiadać już 2400 zł, po pięciu latach da nam to wynik 12 000 złotych, czyli całkiem sporej kwoty plus odsetki, jakie w tym okresie naliczą się od danego produktu. Warto również być świadomym faktu, że oferowane przez banki plany oszczędzania nie sa jedyną możliwością na zgromadzenie większego kapitału.

Taki plan oszczędzania sami możemy wprowadzić. Wystarczy do tego silna wolna, samozaparcie oraz wyżej oprocentowane konto oszczędnościowe od standardowego rachunku. Przygodę z oszczędzaniem możemy zacząć od wpłacania drobnych kwot na konto oszczędnościowe. Gdy zbierze się na nim spora kwota część z tych środków możemy ulokować chociażby na wyżej oprocentowanej terminowej lokacie. W podobny sposób działaj niektóre plany oszczędnościowe, które jednak same za nas podejmują niejako decyzję o wyborze odpowiedniej strategii oszczędzania. Wybór zależy więc do nas, a im więcej możliwości tym lepszy wybór dla klientów.

Jak Wasze samozaparcie w tej kwestii? Macie własny plan oszczędzania? Podzielcie się doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here