Finanse osobiste Czy opłaca się korzystać z planów oszczędzania?

Czy opłaca się korzystać z planów oszczędzania?

-

Bez względu na to czy jesteśmy typem osoby oszczędnej, czy też łatwo wydającej zarobione pieniądze, każdy z nas chciałby mieć odłożoną jakąś kwotę, umożliwiającą choćby przeżycie trudnych czasów, np. bez pracy. Myśląc o swojej niezależności finansowej warto posiadać na boku kapitał, pozwalający nam na półrocznej poszukiwanie pracy, w przypadku jej utraty. Warto wiedzieć, że jeżeli oszczędzalibyśmy przez cały swój okres zarobkowania około 15% tego co zarabiamy to po dłuższym czasie uzbierała by się całkiem spora kwota.

Największym wrogiem oszczędzających jest czas. A potrzeba go sporo, aby zbudować całkiem duży kapitał. plany systematycznego oszczędzania mają za zadanie pomóc nam w jego budowie, lecz nie wyręczą nas od zbudowania jego fundamentów. Cóż z tego, że zdecydujemy się na najlepszy plan oszczędnościowy, skoro nie będziemy się tego planu trzymać. Pamiętajmy, nie trzymanie się przyjętych zasad może w wielu przypadkach przynieść efekt, taki jak byśmy nic nie czynili. Dlatego warto trzymać się toru, po którym rozpoczęliśmy nasze zmierzanie do celu.

Znane powiedzenie „od zera do milionera” dla wielu jest niemożliwe do realizacji. Dzieje się tak, ponieważ społeczeństwo polskie wciąż nie wierzy w możliwość stania się bogatym. Nie jest to jednak trudny wyczyn. Systematycznie oszczędzając na przykład 200 złotych miesięcznie po roku będziemy posiadać już 2400 zł, po pięciu latach da nam to wynik 12 000 złotych, czyli całkiem sporej kwoty plus odsetki, jakie w tym okresie naliczą się od danego produktu. Warto również być świadomym faktu, że oferowane przez banki plany oszczędzania nie sa jedyną możliwością na zgromadzenie większego kapitału.

Taki plan oszczędzania sami możemy wprowadzić. Wystarczy do tego silna wolna, samozaparcie oraz wyżej oprocentowane konto oszczędnościowe od standardowego rachunku. Przygodę z oszczędzaniem możemy zacząć od wpłacania drobnych kwot na konto oszczędnościowe. Gdy zbierze się na nim spora kwota część z tych środków możemy ulokować chociażby na wyżej oprocentowanej terminowej lokacie. W podobny sposób działaj niektóre plany oszczędnościowe, które jednak same za nas podejmują niejako decyzję o wyborze odpowiedniej strategii oszczędzania. Wybór zależy więc do nas, a im więcej możliwości tym lepszy wybór dla klientów.

Jak Wasze samozaparcie w tej kwestii? Macie własny plan oszczędzania? Podzielcie się doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ogrody japońskie w Polsce

Aby zobaczyć ogród japoński, nie trzeba koniecznie znaleźć się w Japonii. Wystarczy odwiedzić przynajmniej jedno z kilku poniżej opisanych miejsc, aby poczuć, w czym tkwi magia kaskad płynącej wody, kamieni i roślinności.

Jakie rośliny na skarpę w ogrodzie?

Na wszelkiego typu skarpy, nachylenia i nasypy w ogrodzie idealne są rośliny zadarniające. Wytwarzają one dużą ilość pędów zakorzeniających się w podłożu. Dzięki temu powstaje zbity kobierzec. Rośliny okrywowe wyglądają równie efektownie na murkach oporowych, pomiędzy innymi roślinami oraz w miejscach trudno dostępnych.

Zobacz też

Jak gwintować rury i śruby?

Rury najczęściej gwintujemy w miejscach ich połączeń, aby można było łączyć je w dowolny sposób, zgodnie z naszymi potrzebami. Również gdy gwint nakrętki się zerwie po zbyt mocnym dokręceniu, a nie możemy jej zastąpić inną. Nierzadko zdarza się tak, że potrzebujemy osiągnąć nakrętkę o specjalnym kształcie, niedostępną normalnie w sklepie, wówczas możemy wykonać ja sobie sami z kawałka odpowiednio twardej blachy. Poniżej przedstawiam informacje dotyczące gwintowania poszczególnych elementów.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: