Finanse osobiste Czy pożyczką można spłacić długi? Sprawdzamy

Czy pożyczką można spłacić długi? Sprawdzamy

-

Jak pokazuje raport Związku Przedsiębiorstw Finansowych, Polacy zadłużają się na coraz wyższe kwoty. W I kwartale 2020 roku zanotowano wzrost wartości pożyczek o 19,2%. Eksperci biją na alarm, ponieważ coraz więcej osób wpada w pętle kredytowe – biorąc kredyt na wyjście z długów. Czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie? A może warto poszukać innego wyjścia z sytuacji? W wielu przypadkach jest to możliwe. Sprawdź!

W dobie pandemii koronawirusa pogarsza się sytuacja na rynku. Wzrasta inflacja, a coraz większa liczba osób jest narażona na utratę pracy lub spadek przychodów. Dlatego teraz jest łatwiej niż kiedykolwiek wpaść w problemy finansowe. Może się okazać, że obecne dochody są niewystarczające na spłatę wszystkich rat. Czy jednak w obawie przed długami warto wziąć kolejny kredyt? Takie rozwiązanie może być bardzo ryzykowne.

Kredyt na wyjście z długów – czy rzeczywiście warto?

Na pierwszy rzut oka wzięcie kredytu na długi wydaje się sensownym pomysłem. Nowa pożyczka pozwala uregulować stare zobowiązania, często połączyć je w jedno, a sumę do spłaty można rozłożyć na większą liczbę rat. Musisz jednak pamiętać, że biorąc kredyt na wyjście z długów, w rzeczywistości powiększasz kwotę do spłacenia. Dlaczego tak się dzieje? To proste! Do kwoty zaciągniętej nowej pożyczki musisz doliczyć dodatkowe koszty – oprocentowanie i prowizję. Zazwyczaj zobowiązanie jest też rozkładane na długie lata, przez co rośnie ostateczna wysokość odsetek do uregulowania.

To sprawia, że w ostatecznym rozrachunku, choć oddalasz od siebie widmo konsekwencji długów na krótki czas, w rzeczywistości pogłębiasz swój problem. Poza tym po podjęciu takiego kroku, zwiększasz ryzyko wpadnięcia w tzw. pętlę długów. Jest wysoce prawdopodobne, że na jednej pożyczce na długi się nie skończy, a Ty szybko utracisz zdolności kredytowe. Nie popełniaj tego błędu!

Jak bezpiecznie wyjść z długów?

Skoro kredyt na wyjście z długów nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, co możesz zrobić, aby pozbyć się problemów finansowych? Dobrym pomysłem jest kontakt z wierzycielem lub obsługującą Cię firmą windykacyjną i „dogadanie się” w sprawie spłaty zobowiązań. Zwłaszcza klienci firm windykacyjnych, np. takich jak Ultimo, będą zaskoczeni tym, jak łatwo jest uzgodnić nowy, dogodniejszy harmonogram spłaty.

Zanim jednak zgłosisz się z prośbą o rozłożenie długu na raty, musisz dokładnie ocenić swoją sytuację finansową. Jak to zrobić?

  1. Określ, ile dokładnie i komu jesteś dłużny. Informacje o aktualnej wysokości zadłużenia najłatwiej jest znaleźć w pismach otrzymanych od wierzycieli. Możesz też skontaktować się, np. telefonicznie lub przez portal klienta online. Tak również uzyskasz informacje, których potrzebujesz.
  2. Podlicz swoje obecne przychody i wydatki. Weź pod uwagę tylko te źródła dochodu, które są stałe i w miarę pewne. Po stronie wydatków umieść m.in. opłaty z tytułu eksploatacji mieszkania/domu, koszty jedzenia, chemii gospodarczej, stale przyjmowanych leków, kosztów dojazdów. Uwzględnij też drobną sumę na nieprzewidziane wydatki. Suma, która Ci pozostanie, wskaże wysokość raty, jaką będziesz w stanie opłacać.
  3. Pomyśl też, czy nie da się jakoś ograniczyć comiesięcznych wydatków. Czasami nawet drobne oszczędności, np. związane z rezygnacją z abonamentu za portal streamingowy lub z jedzenia na mieście, zrobią dużą różnicę.

Z tak zebranymi informacjami zgłoś się do wierzyciela lub firmy windykacyjnej, której jesteś klientem. Najprawdopodobniej uda Ci się na nowo wynegocjować warunki spłaty. Zadbaj też o to, aby dzień regulowania rachunku był zgodny z terminem otrzymania wynagrodzenia. Nawet niewielkie opóźnienia w spłacie nowo wynegocjowanych rat mogą być problematyczne! A kiedy już podpiszesz ugodę, po prostu trzymaj się jej i cierpliwie reguluj kolejne raty. Tak wyjdziesz na finansową prostą bez ryzyka wpadnięcia w pętlę kredytową.

Materiał zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zakładanie konta przez internet i w banku – porównanie

Coraz więcej banków oferuje klientom rozwiązanie w postaci możliwości otwarcie konta przez internet. Ten proces staje się bardzo popularny i korzysta z niego co raz więcej osób.

Wynagrodzenia praktykanta absolwenta a składki

Polski pracodawca może zatrudnić praktykanta absolwenta odpłatnie lub nieopłatnie. Ów okres „zatrudnienia” powinien trwać maksymalnie 3 miesiące. Praktykantem może zostać osoba, która ukończyła przynajmniej gimnazjum. Natomiast w dniu rozpoczęcia praktyki nie przekroczyła 30 roku życia. Najważniejszym dokumentem, który reguluje to zagadnienie jest Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich.

Zobacz też

Co grozi za brak dziennika budowy, tablicy informacyjnej na budowie?

Kierownik budowy odpowiada za prowadzenie dziennika budowy. Jeśli dochodzi do nieprawidłowości (w tym braku dziennika), kierownikowi grozi kara grzywny.

Wybieramy blender ręczny — czym się kierować?

W domowej kuchni wykorzystuje się na co dzień liczne sprzęty, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowywanie poszczególnych potraw. Doskonałym...

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w każdym wieku. Wszyscy pacjenci wymagają tak samo pilnej pomocy medycznej....

Może Cię zainteresuje: