Ważne jest, aby nauczyć się skutecznie zarządzać swoimi środkami pieniężnymi. W tym celu warto zacząć zapisywać swoje domowe wydatki oraz przychody. Najprostszym sposobem na to jest podzielenie kartki papieru na pół. Następnie, po lewe stronie, zapisujemy wszystkie wydatki poniesione co miesiąc: czynsz za mieszkanie, raty kredytu, opłaty za media: gaz, prąd, wodę, Internet, telefon oraz inne stałe wydatki, jak np.: rozrywka (kino, basen, siłownia, restauracje), wydatki konsumpcyjne (artykuły spożywcze).

Po drugiej stronie kartki wypiszmy wszystkie nasze źródła przychodu. Mogą to być: wynagrodzenia z tytułu umów o pracę, zleceń, umów o dzieło, renty, emerytury, stypendia i inne otrzymywane zasiłki i dodatki. Obie strony zsumujmy. Jeśli suma naszych wydatków jest większa od przychodów, oznacza to, że w dłuższym horyzoncie czasowym możemy popaść w długi. Warto zatem zacząć przeciwdziałać tej sytuacji. Zacznijmy od przyjrzenia się dokładniej wydatkom.

Po szczegółowej analizie wydatków, znajdźmy takie, które możemy obniżyć: rachunek za telefon, Internet w zależności od wybranej taryfy łatwo obniżyć. Oszczędności na pozostałych opłatach za media mogą powstać, gdy zaczniemy odłączać wszystkie urządzenia elektroniczne z gniazdek, kiedy ich nie używamy. Wydatki związane z zakupami artykułów spożywczych obniżymy, wybierając tańsze sklepy lub zmieniając markowe produkty na ich tańsze odpowiedniki.

Przychody natomiast możemy zwiększyć, podejmując dodatkową pracę zarobkową lub za pomocą już posiadanych środków finansowych. Nasze dotychczasowe oszczędności przyniosą nam dodatkowe korzyści finansowe, jeżeli ulokujemy je na korzystnie oprocentowanym koncie oszczędnościowym lub lokacie.

Jeśli co miesiąc wystarcza nam środków na zaspokojenie wszystkich naszych potrzeb, warto zastanowić się, czy nie zrezygnować z wydawania wszystkich pieniędzy i przeznaczyć część z nich na przyszłe wydatki. W ten sposób uzbierać się może większa kwota środków pieniężnych, które możemy zainwestować w fundusze inwestycyjny, akcje, obligacje lub też na zakup np. mieszkania czy budowę domu.

Jakie znacie inne sposoby na zarządzanie swoim domowym budżetem? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLokata czy konto oszczędnościowe – co lepsze?
Następny artykułDochody gospodarstwa domowego – jak je zwiększyć?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here