Finanse osobiste Organizacja dokumentów domowych

Organizacja dokumentów domowych

-

co przechowywać rachunki i inne dokumenty?

Rachunki, przykładowo za media, faktury za zakup towaru czy usługi są dokumentami dowodowymi. Oznacza to, że ewentualne reklamacje można składać wyłącznie w oparciu o te dokumenty. Przykładowo, jeżeli kupujemy w sklepie toster, którego gwarancja wynosi dwanaście miesięcy, a po sześciu miesiącach opiekacz się psuje, możemy go reklamować, ale wyłącznie wówczas, gdy posiadamy dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury. Przykład ten pokazuje jak istotne jest przechowywanie rachunków i faktur. W odniesieniu do rachunków za media dodatkową korzyścią z ich gromadzenia jest możliwość porównywania wydatków i ewentualnego kontrolowania ich wysokości.

Jak należy przechowywać dokumenty?

Jak już zostało wskazane, dokumenty takie jak rachunki czy faktury warto jest zachowywać, gdyż może zaistnieć potrzeba sięgnięcia po nie. Zasadniczą zasadą jakiej należy przestrzegać przy przechowywaniu dokumentów jest ich gromadzenie w jednym miejscu. Polecanym przez nas rozwiązaniem jest przygotowanie segregatora, w którym składane będą rachunki i faktury określonego rodzaju lub wydatki poniesione np. w danym miesiącu.

Sposoby organizowania dokumentów w segregatorach

Bardzo ważne jest, aby dokumenty przechowywane były w jednym miejscu (przykładowo w segregatorze), gdyż to znacznie ułatwia sięgnięcie do nich w razie potrzeby. Dokumenty mogą być organizowane w segregatorze na różne sposoby, z których najbardziej charakterystyczne są dwa – porządkowanie ze względu na rodzaj wydatków lub okres, w którym zostały poniesione. Organizując dokumenty ze względu na kryterium rodzaju wydatków osobno będą przechowywane rachunki i faktury dokumentujące wydatki poniesione na prąd, gaz, wodę, wydatki bieżące na jedzenie, odzież, leki oraz związane z wymianą sprzętu domowego, mebli. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość porównywania wydatków określonego rodzaju w poszczególnych okresach. Drugim rodzajem gromadzenia rachunków i faktur w segregatorach jest ich łączne przechowywanie w koszulkach oznaczających poszczególne okresy np. miesięczne (wydatki czerwiec 2012). Korzyścią z wykorzystywania tego sposobu porządkowania dokumentów jest łatwość odnalezienia rachunku za konkretny miesiąc.

A czy Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na organizację dokumentów w domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki prezent na Dzień Mężczyzny?

Dzień Mężczyzny jest okazją do obdarowania swojego chłopaka miłym upominkiem. Jeśli wiesz, co chce otrzymać, masz problem z głowy. Jeśli nie udało Ci się wybadać, o czym marzy, zastanów się, z jakiego prezentu byłby zadowolony i wyrusz na zakupy.

Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Zdarza się, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola bądź nagle zgłasza swój sprzeciw, aby następnego dnia pozostać w domu. Często dzieje się tak w pierwszych dniach uczęszczania do przedszkola, kiedy dziecko potrzebuje czasu, żeby się zaaklimatyzować w nowym miejscu i grupie rówieśniczej.

Zobacz też

Jak wyrobić kartę kierowcy?

Karta kierowcy jest specjalnym dokumentem przeznaczonym dla kierowców, którzy korzystają z systemu tachografów zapisujących szczegółowe dane o każdym przejeździe, czasie jego trwania, prędkości podczas przejazdu. Informacje te są zapisywane właśnie na karcie kierowcy. Sama karta służy identyfikacji poszczególnych kierowców i współpracuje z modułem tachografu. Karta kierowcy jest wydawana na wniosek, przesłany pocztą do organu zajmującego się wyrabianiem tych dokumentów. Regulacje dotyczące tachografów i wydawanie kart kierowcy (oraz tzw. kart warsztatowych, karty przedsiębiorcy) zawiera ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych. Kto i w jaki sposób może wnieść taki wniosek? Do kogo należy go wysłać?

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: