Finansowanie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa można rozpatrywać ze względu na wiele kryteriów, jednak za najważniejsze można uznać kryterium odnoszące się do własności kapitału. Pozwala ono wyróżnić takie źródła finansowania przedsiębiorstwa, jak: kapitał własny, który jest kapitałem powierzonym przez właścicieli (np. udziałowców w spółce z o.o. lub akcjonariuszy w spółce akcyjnej) i kapitał obcy, który występuje najczęściej w formie kredytu bankowego czy leasingu. W przypadku przedsiębiorstw działających np. w formie spółki akcyjnej można mówić także o tzw. finansowaniu hybrydowym, a zatem o połączeniu finansowania kapitałem własnym i kapitałem obcym w jednym „narzędziu finansowania”, jakim mogą być np. wyemitowane przez spółkę obligacje zamienne na akcje.

Najczęstszą formą finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstw jest kredyt bankowy. W zależności od celu finansowania (przeznaczenia kredytu) można wyróżnić kredyty obrotowe oraz inwestycyjne. Kredyty obrotowe przeznaczone są na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej firmy, natomiast za pomocą kredytów inwestycyjnych możliwe jest sfinansowanie realizacji długoterminowych przedsięwzięć inwestycyjnych przedsiębiorstwa. Warunkiem udzielenia kredytu przez bank jest posiadanie przez przedsiębiorstwo zdolności kredytowej, która jest rozumiana jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w umownych terminach.

Decyzje podejmowane przez przedsiębiorstwo w zakresie wyboru formy finansowania prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej są uzależnione przede wszystkim od kondycji gospodarki, z którą w sposób bezpośredni wiążą się obowiązujące regulacje prawne dotyczące funkcjonowania różnego rodzaju instytucji, w tym głównie banków, udzielających krótko- i długoterminowych kredytów. Ważnym czynnikiem jest także wielkość przedsiębiorstwa, ponieważ wartość tzw. sumy bilansowej decyduje w znaczącej mierze o dostępności niektórych źródeł finansowania obcego. Wiąże się to z faktem, że małe przedsiębiorstwa są statystycznie najbardziej narażone na utratę płynności finansowej i związaną z tym upadłość. Oprócz tego istotny jest także wiek przedsiębiorstwa, z którym wiążą się generowane przez firmę przychody netto ze sprzedaży oraz osiągany wynik finansowy netto (zysk netto lub strata netto).

W fazie powstawania przedsiębiorstwa finansowanie jego obecnej i przyszłej działalności odbywa się poprzez wykorzystanie zgromadzonego kapitału własnego oraz – w przypadku niektórych firm – z pomocą inwestycji realizowanych przez fundusze wysokiego ryzyka (tzw. venture capital). Natomiast przedsiębiorstwa o dłuższym okresie funkcjonowania na rynku mogą pozwolić sobie na zróżnicowanie form finansowania swojej działalności, sięgając chociażby po tak popularne źródło finansowania, jakim jest leasing. Za pomocą leasingu firma może pozyskać samochód osobowy, samochody dostawcze i ciężarowe, pojazdy specjalistyczne, jak również przyczepy i naczepy, autobusy i ciągniki siodłowe, różnego rodzaju maszyny i urządzenia, ponadto sprzęt budowlany (np. żurawie, koparki, ładowarki, walce itp.) oraz sprzęt medyczny (np. aparaty pomiarowe, sprzęt laboratoryjny czy urządzenia diagnostyczne).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFactoring – formy finansowania
Następny artykułJaka kara grozi za zabójstwo?

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here