W pierwszej fazie koniecznie będzie ustalenie trybu przekształcenia. Może ono nastąpić w wariancie uproszczonym oraz w wariancie zwykłym. Jego wybór zależy od tego, czy wszyscy wspólnicy byli uprawnieni do prowadzenia spraw spółki. Wariant uproszczony można będzie zastosować, jeśli do prowadzenia spółki uprawnieni byli wszyscy jej wspólnicy. Jeśli nie, koniecznością będzie przygotowanie i wykonanie wszystkich czynności zapisanych w przepisach Kodeksu Spółek Handlowych, czyli zastosowanie wariantu zwykłego.

W procedurze uproszczonej nie będziemy mieli obowiązku przygotowania przez wspólników planu przekształcenia, obowiązku zawiadamiania wspólników spółki oraz przedkładania wspólnikom do wglądu dokumentów dotyczących przekształcenia. Przekształcenie należy rozpocząć od przygotowania projektu uchwały o przekształceniu spółki jawnej w spółkę akcyjną oraz projektu statutu spółki akcyjnej. Statut w swoich zapisach, powinien określać firmę i siedzibę spółki, przedmiot działalności spółki, wysokość kapitału zakładowego, oraz kwotę wpłaconą przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego. Także czas trwania spółki jeśli został on oznaczony wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem czy akcje są imienne, czy na okaziciela. Liczbę akcji akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia, dane założycieli, liczbę członków rady nadzorczej, a także pismo do ogłoszeń, jeżeli spółka będzie ogłaszać się poza „Monitorem Sądowym i Gospodarczym”.

Statut powinien również zawierać, postanowienia dotyczące liczby i rodzajów tytułów uczestnictwa w zysku lub w podziale majątku spółki oraz związanych z nimi praw, postanowienia dotyczące obowiązków świadczenia na rzecz spółki, poza obowiązkiem wpłacenia należności za akcje, postanowienia dotyczące warunków i sposobu umorzenia akcji, ograniczeń zbywalności akcji, uprawnień osobistych przyznanych akcjonariuszom, a także wysokość wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem (lub przynajmniej przybliżoną jej wartość). Po ustaleniu statutu należy dokonać wyceny składników majątku spółki jawnej. Wycena będzie podlegała obowiązkowemu badaniu biegłego rewidenta. Zostanie on wyznaczony przez Sąd Rejestrowy.

Kolejnym dokumentem, jaki trzeba będzie przygotować jest sprawozdanie finansowe na dzień na dzień przypadający w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym podjęta zostanie uchwała o przekształceniu. Po przygotowaniu wymienionych wyżej dokumentów, wspólnicy mogą powziąć uchwałę o przekształceniu spółki jawnej w spółkę cywilną. Jak wspominałam wyżej, zgodę na przekształcenie muszą jednomyślnie wyrazić wszyscy wspólnicy. W uchwale zgodnie z prawem muszą znaleźć się informacje na temat wysokości kapitału zakładowego, określenie wysokości kwoty przeznaczonej na wypłaty dla wspólnika nieuczestniczącego w spółce przekształconej, która nie może przekraczać dziesięciu procent wartości bilansowej majątku spółki. Informacje na temat zakresu praw przyznanych osobiście wspólnikom uczestniczącym w spółce przekształconej, imiona i nazwiska członków zarządu spółki przekształconej, a także zgodę na treść statutu spółki akcyjnej. Protokół uchwały powinien zostać sporządzony notarialnie.

Kolejnym krokiem jest złożenie oświadczeń o uczestnictwie. Praktyczniej jest jednak oświadczenie takie złożyć w protokole notarialnym dokumentującym podjęcie uchwały o przekształceniu spółki. Następnie zawarta zostanie umowa spółki akcyjnej, również w formie aktu notarialnego. Teraz członkowie spółki, już akcyjnej, powinni złożyć wiosek o zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym i ogłosić przekształcenie w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Do zgłoszenia w KRS należy jako dołączyć statut, akty notarialne o zawiązaniu spółki i objęciu akcji, oświadczenie członków zarządu, że wymagane w statucie wpłaty na akcje i wkłady pieniężne zostały pokryte. Potwierdzony dowód wpłaty na akcje oraz dokument potwierdzający ustanowienie organów spółki, zawierający ich nade osobowe.

Przyjdzie nam się tutaj zmierzyć z wypełnieniem druków KRS-W4, KRS-WG, KRS-WK,KRS-WH oraz KRS-WM. Spółce przekształconej w spółkę akcyjną przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny spółki jawnej. Spółka akcyjna będzie więc kontynuacją bytu spółki jawnej, w związku z tym wszystkie prawa i obowiązki, w tym te wynikające z różnych umów cywilnoprawnych, pozostają prawami i obowiązkami spółki akcyjnej. Nie będzie to dotyczyło jedynie tych umów, w których zostało zaznaczenie o ich rozwiązaniu w przypadku przekształcenia się spółki. Nie dotyczy to umów, w których znajdowały się klauzule rozwiązujące te umowy w przypadku przekształcenia spółki. Wspólnicy spółki akcyjnej będą odpowiadali za zobowiązania nieistniejącej już spółki jawnej solidarnie z przekształconą spółką. Odpowiedzialność ta trwa przez trzy lata od dni wpisu do rejestru. Ustawa o podatku od towarów i usług mówi, że powstała spółka akcyjna przejmie obowiązki związane z rozliczeniem podatku, oraz prawo do odliczenia podatku po spółce jawnej. Oznacza to że nowo powstała spółka po przekształceniu będzie zobowiązana do sporządzenia deklaracji VAT-7 za cały miesiąc, obejmującej również zdarzenia sprzed przekształcenia.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przekształcić spółkę akcyjną?
Następny artykułPrzelew telegraficzny – co to jest?

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here