Dokument będzie zawierał dokładny pomiar nowego budynku, wraz z wykonanymi w odpowiedni sposób planami i rysunkami. Wszystkie obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę, podlegają inwentaryzacji przez odpowiednio uprawnione jednostki wykonawstwa geodezyjnego. Dlatego też przeprowadzenie inwentaryzacji samodzielnie będzie raczej możliwe.

Pomiary, które zostaną wykonane podczas inwentaryzacji, zaktualizują mapę zasadniczą, wykonaną przed rozpoczęciem budowy. Naniesione zostaną także do ewidencji sieci uzbrojenia terenu. Z inwentaryzacji geodeta sporządza dokumentację techniczną niezbędną do odbioru budynku oraz dokumentację prawną niezbędną do wprowadzenia zmian w Ewidencji Gruntów i Budynków i Księgach Wieczystych.
inwentaryzacjaPrzykładowy plan inwentaryzacji budynku

W zależności od naszych preferencji inwentaryzacja zostanie wykonana standardowo „na papierze”, a także w formie elektronicznej, jednakże za tę usługę będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Ceny wykonania planu, kształtują się bardzo różnie w zależności wielkości obiektu (cena liczona jest od metra sześciennego kubatury budynku), od poziomu trudności danego obiektu (droższe będą na przykład budynki zabytkowe posiadające zdobione elewacje itp), powtarzalności kondygnacji, zakresu inwentaryzacji, a także wielkości zamówienia (cena maleje, w chwili kiedy inwentaryzacji dokonuje na przykład deweloper, obejmując nią większą ilość budynków). Ceny mogą więc wahać się od 50 groszy za metr sześcienny do nawet 3 złotych.

Inwentaryzacji budynku dokonać musimy również podczas jego rozbiórki, czasem również będzie potrzebna w chwili sprzedaży. Prawidłowo wykonana powinna zawierać dokumentację graficzną, rzuty poszczególnych kondygnacji (rzut piwnicy, parteru , piętra itd.) oraz przekrój. W części drugiej zamieszczone powinny być fotografie. W ostatnim dziale powinien znaleźć się opis słowny zawierający informacje o wielkości, użytych do budowy materiałach, ewentualnych aspektach związanych z dziedzictwem kulturowym i inne ważne informacje związane z budynkiem. Dobrze wykonana inwentaryzacja jest koniecznością ze względów bezpieczeństwa, a także z powodów prawnych. Warto więc zainwestować w renomowaną firmę, która w sposób rzetelny, dokładny, na bazie rzeczywistych pomiarów sporządzi dla nas dokument. Nie warto ścigać się z czasem i w imię szybkości tworzyć nie do końca doskonałe plany odtworzeniowe.

Warto pamiętać, że inwentaryzacja jest fundamentem dla przyszłych projektów modernizacyjnych, remontowych, przebudowy, wycen, podziału powierzchni i innych temu podobnych. Dlatego tak ważna jest jej dokładność. Biura geodezyjne, a także wyspecjalizowane biura architektoniczne posiadające odpowiednie licencje, z otwartymi ramionami przyjmują zlecenia inwentaryzacyjne. Znalezienie konkurencyjnego usługodawcy, nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo można odliczyć od podatku VAT?
Następny artykułInwentaryzacja – informacje

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here