Firma Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?

Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?

-

Kto opłaca ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Kodeks cywilny nie określa, która ze stron jest zobowiązana do zapłaty ubezpieczenia. Rozstrzygnięcie w zakresie podmiotu odpowiedzialnego za ubezpieczenie pojazdu powinna zawierać umowa leasingowa. Najczęściej składkę opłaca jednak korzystający (leasingobiorca). W praktyce firmy leasingowe często mają umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi i polisa ubezpieczeniowa jest leasingobiorcy oferowana wraz z umową leasingu. Zdarza się również, że polisę ubezpieczeniową opłaca leasingodawca, a jej koszt przenosi na leasingobiorcę poprzez refakturowanie składki.

Jeżeli umowa leasingu nie przewiduje, jaki ma być koszt takiego ubezpieczenia, na podstawie art. 7096 Kodeksu cywilnego przyjmuje się, że korzystający zobowiązany jest uiścić składkę z tytułu ubezpieczenia na ogólnie przyjętych warunkach. Warto wskazać, że samochodom leasingowanym nie przysługują zniżki.

Której ze stron umowy wypłacane jest odszkodowanie w przypadku zaistnienia szkody?

W leasingu mamy do czynienia z dwoma rodzajami szkód:
– szkodą całkowitą – gdy następuje utrata przedmiotu (kasacja, kradzież);
– szkodą częściową w pozostałych przypadkach.

Jeżeli występuje szkoda częściowa, leasingobiorca jest najczęściej upoważniony przez leasingodawcę do odbioru odszkodowania na likwidację straty. W przypadku szkody całkowitej odszkodowanie otrzymuje leasingodawca jako właściciel samochodu, jednak ma on obowiązek rozliczyć się z leasingobiorcą na podstawie kwoty przyznanego odszkodowania oraz sumy należności wynikających z umowy leasingowej.

Czy ubezpieczaliście samochód w leasingu? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Czekamy na Wasze odpowiedzi!

Źródło:
1. Jerzy Krok, Ubezpieczenie pojazdu w leasingu, dostępny w Internecie: www.najlepszaoferta.pl/ubezpieczenia/
2. Obowiązek ubezpieczenia leasingowanego samochodu, e-prawnik.pl, dostępny w Internecie: e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-cywilne/obowiazek-ubezpieczenia-leasingowanego-samochodu.html.
3. Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?, twoj-doradca.net, dostępny w Internecie: twoj-doradca.net/ubezpieczenia/od-czego-zalezy-cena-ubezpieczenia-oc.
4. Tomasz Konieczny, Ubezpieczenie samochodu w leasingu, Gazeta Podatkowa Nr 453 z dnia 2008-05-14, dostępny w Internecie: leasingrozwija.pl/leasingu/poradnik/ubezpieczenie-samochodu-leasing.html?archiwum=1.
5. Ubezpieczenie przedmiotu leasingu, comperia.pl, dostępny w Internecie: www.comperia.pl/ubezpieczenie-przedmiotu-leasingu.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Czy wierzyć w psychotesty?

Psychotesty cieszą się niezwykłą popularnością. Odpowiadają bowiem na potrzebę samopoznania. Za pomocą metody kilku pytań oferują nam wiedzę na temat wszystkich dziedzin naszego życia. Diagnozują nasze zdolności, preferencje miłosne i codzienne zachowanie. Czy jednak warto wierzyć w psychotesty?

Na czym polega inwestowanie w surowce?

Znaczący wzrost cen strategicznych surowców zazwyczaj wywołuje spustoszenie w portfelu statystycznego obywatela. Istnieje jednak sposób, który pozwala na umiejętne wykorzystanie trendów panujących na rynku surowcowym. Mowa o inwestycji w określone surowce, która stanowi interesująca alternatywę dla konwencjonalnych form lokowania funduszy. Do wzrostu zainteresowania rynkiem surowcowym przyczyniły się opublikowane rząd dwoma laty dane liczbowe, które wskazywały, że w trakcie pierwszej dekady XXI wieku zapewnił on największą stopę zwrotu dla amerykańskich inwestorów (ponad 250 %, według agencji Bloomberg).

Zobacz też

Jak jeść oliwki?

Oliwki ze względu na swój smak i aromat są dość często spotykanym dodatkiem na eleganckim stole. Przeważnie są podawane do bardziej wyszukanych potraw, a także do alkoholu, np. do Martini. Etykieta podpowiada jak jeść oliwki, choć reguły nie są bardzo szczegółowe.

Zegarki do 600 zł na prezent dla taty, chłopaka czy męża

Zegarek to jeden z najczęściej wybieranych prezentów świątecznych dla mężczyzn. Dobrej jakości czasomierz może służyć latami i stanowić ponadczasowy...

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Może Cię zainteresuje: