Firma Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?

Jak ubezpieczyć samochód w leasingu?

-

Kto opłaca ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Kodeks cywilny nie określa, która ze stron jest zobowiązana do zapłaty ubezpieczenia. Rozstrzygnięcie w zakresie podmiotu odpowiedzialnego za ubezpieczenie pojazdu powinna zawierać umowa leasingowa. Najczęściej składkę opłaca jednak korzystający (leasingobiorca). W praktyce firmy leasingowe często mają umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi i polisa ubezpieczeniowa jest leasingobiorcy oferowana wraz z umową leasingu. Zdarza się również, że polisę ubezpieczeniową opłaca leasingodawca, a jej koszt przenosi na leasingobiorcę poprzez refakturowanie składki.

Jeżeli umowa leasingu nie przewiduje, jaki ma być koszt takiego ubezpieczenia, na podstawie art. 7096 Kodeksu cywilnego przyjmuje się, że korzystający zobowiązany jest uiścić składkę z tytułu ubezpieczenia na ogólnie przyjętych warunkach. Warto wskazać, że samochodom leasingowanym nie przysługują zniżki.

Której ze stron umowy wypłacane jest odszkodowanie w przypadku zaistnienia szkody?

W leasingu mamy do czynienia z dwoma rodzajami szkód:
– szkodą całkowitą – gdy następuje utrata przedmiotu (kasacja, kradzież);
– szkodą częściową w pozostałych przypadkach.

Jeżeli występuje szkoda częściowa, leasingobiorca jest najczęściej upoważniony przez leasingodawcę do odbioru odszkodowania na likwidację straty. W przypadku szkody całkowitej odszkodowanie otrzymuje leasingodawca jako właściciel samochodu, jednak ma on obowiązek rozliczyć się z leasingobiorcą na podstawie kwoty przyznanego odszkodowania oraz sumy należności wynikających z umowy leasingowej.

Czy ubezpieczaliście samochód w leasingu? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Czekamy na Wasze odpowiedzi!

Źródło:
1. Jerzy Krok, Ubezpieczenie pojazdu w leasingu, dostępny w Internecie: www.najlepszaoferta.pl/ubezpieczenia/
2. Obowiązek ubezpieczenia leasingowanego samochodu, e-prawnik.pl, dostępny w Internecie: e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-cywilne/obowiazek-ubezpieczenia-leasingowanego-samochodu.html.
3. Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?, twoj-doradca.net, dostępny w Internecie: twoj-doradca.net/ubezpieczenia/od-czego-zalezy-cena-ubezpieczenia-oc.
4. Tomasz Konieczny, Ubezpieczenie samochodu w leasingu, Gazeta Podatkowa Nr 453 z dnia 2008-05-14, dostępny w Internecie: leasingrozwija.pl/leasingu/poradnik/ubezpieczenie-samochodu-leasing.html?archiwum=1.
5. Ubezpieczenie przedmiotu leasingu, comperia.pl, dostępny w Internecie: www.comperia.pl/ubezpieczenie-przedmiotu-leasingu.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie są zioła na zaparcia?

Zaparcia, czyli obstrukcje, to plaga naszych czasów. Ich powstawanie u osób zdrowych związane jest z trybem życia, w którym ruchu jak na lekarstwo oraz niewłaściwą dietą, zawierającą zbyt mało błonnika i za małą ilość płynów. Zaparcia mogą być także skutkiem zmian, które zachodzą w organizmie w podeszłym wieku, chorób toczących się w układzie pokarmowym i przyjmowanych lekarstw. Obstrukcje można z powodzeniem leczyć ziołami. Zacząć należy zaś od solidnej analizy.

Go – zasady gry

Go jest grą planszową dla dwóch osób z długą tradycją, wywodząca się z Chin. Gra cieszy się tradycyjnie dużą popularnością także w Korei i Japonii. W ostatnim czasie jest również coraz bardziej znana na naszym kontynencie. W opinii wielu graczy, szczególnie z kręgu kultury azjatyckiej, go łączy w sobie naukę, sport i sztukę. Owiane legendą początki gry sięgają mniej więcej 2 tys. lat p.n.e. Według jednego z najlepiej zachowanych do naszych czasów podań autorem gry by cesarz Yao, który stworzył grę, by mieć narzędzie pomocne w kształceniu swego syna.

Zobacz też

Jak dbać o zieleń w mieście?

Zieleń w mieście pełni bardzo wiele funkcji. Jej rola w naszym życiu jest ogromna. Jest to coraz ważniejszy składnik struktury miejskiej i dlatego przykładamy coraz większą wagę do tworzenia tego rodzaju obszarów. Dzięki zieleni zachowany jest m.in. swoisty ład przestrzenny w mieście.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: