Firma Jak wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych?

Jak wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych?

-

Kiedy każdy pojazd może zostać uwzględniony …

Wymagania, które musi spełnić przyszły samochód firmowy zostały uwzględnione na mocy artykułu 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku. Wspomniany przepis wskazuje, że pojazd musi być:

– sprawny i dopuszczony do ruchu (kwestia rejestracji oraz aktualnych badań technicznych);

– zakupiony przez podatnika (potwierdza to stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym);

– wykorzystany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (albo oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu);

– przydatny przynajmniej przez kolejne 12 miesięcy (oczywiście nie można tego potwierdzić w chwili wpisu do ewidencji – liczy się zamiar podatnika).

W jaki sposób przeprowadzić wycenę?

Zasady wyceny środka trwałego zostały uregulowane na mocy  artykułu 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przewiduje on następujący sposób oszacowania wartości pojazdu:

Wartość początkowa środka trwałego  = cena zakupu netto (bez podatku VAT) + dodatkowe koszty związane z nabyciem środka trwałego (na przykład koszty transportu oraz ubezpieczenia transportowego pojazdu, opłacone cło lub podatek akcyzowy)
Warto wiedzieć, że niektórzy przedsiębiorcy są uprawnieni do uwzględniania kwoty zapłaconego podatku VAT jako składnika wartości początkowej pojazdu. Taki sposób ewidencji może być stosowany przez podatników, którzy podlegają podmiotowemu lub przedmiotowemu wyłączeniu z podatku VAT. Ten pierwszy wariant znacznie bardziej popularny wariant występuje jeżeli przychody przedsiębiorcy przychody w trakcie ubiegłego roku podatkowego nie przekroczyły kwoty 150 000 złotych.

Ustawodawca przewidział również osobny sposób ustalania wartości pojazdu jeżeli nie można oszacować ceny jego zakupu na podstawie wiarygodnego dokumentu (faktura VAT lub rachunek). Otóż w takiej sytuacji podatnik musi sam przeprowadzić wycenę w oparciu o wartość rynkową podobnych samochodów w grudniu ubiegłego roku.

Czy Wam udało się wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania – informacje

Oferta banków umożliwia ubezpieczenie nie tylko mieszkania, ale także cennych przedmiotów czy sprzętu, który w nim się znajduje. Właściwie dobrana polisa zabezpieczy ten dobytek, zaś jej posiadacz może poczuć się bezpieczniej.

Quiche ze szpinakiem i marchewką – przepis

Jeśli ktoś nie spotkał się nigdy z takim daniem jak quiche, warto wyjaśnić, że jest to rodzaj nadziewanego warzywami i „sosem” jajeczno-śmietanowym ciasta. Ciasto jest kruche i wyborne. Dziś polecamy jego wersję z marchewką i szpinakiem.

Zobacz też

Co można wykorzystać jako domowe środki czystości?

Dobra wiadomość dla wszystkich – z brudem poradzimy sobie środkami, które często mamy już w naszych kuchniach. Nie trzeba kupować tony środków chemicznych, aby posprzątać dom na wysoki połysk.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: