Do zakładania firmy trzeba się chwilkę przygotować. Zaczynamy od przejrzenia Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) i odnalezienia w niej kodu pasującego do branży naszej nowej firmy i wypisanie kodów opisujących to, co chcesz robić. Można skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie www.stat.gov.pl/Klasyfikacje (w menu po lewej trzeba kliknąć w plusik przy PKD 2007, tam jest wyszukiwarka kodów PKD). I tak na przykład dla branży public relations mamy kod: 70.21 opisany jako „Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja”. Warto znaleźć wszystko, czym firma będzie się zajmowała, spisać dokładnie i mieć w urzędzie przy sobie, ponieważ takie informacje będą potrzebne przy wypełnianiu dokumentów.

I to już koniec trudności, zaczynamy rejestrację firmy.

Podstawą każdej działalności jest wpis do ewidencji działalności gospodarczej (Z dniem 1 lipca 2011 r. formularz EDG-1 został zastąpiony przez elektroniczną ankietę CEIDG-1). Uzyskuje się go w Urzędzie Miasta/Gminy. Jest całkowicie bezpłatny. Tu trzeba będzie wypełnić wniosek. Pod poniższymi adresami znajdziesz:

http://www.mg.gov.pl/files/upload/13280/CEIDG-1_wersja%201.03.1.pdf – plik do pobrania
http://www.mg.gov.pl/files/upload/13280/Instrukcja_CEIDG-1_10_pazdziernika_2011.pdf – szczegółowa instrukcja wypełnienia wniosku

Aby tego dokonać trzeba wiedzieć następujące rzeczy: jaka jest nazwa firmy (nie może być obraźliwa, ani myląca), imię i nazwisko właściciela, adres zamieszkania (zameldowania), rodzaj działalności (wg PKD, które przeglądaliśmy wcześniej), miejsce wykonywania działalności (nie musi być to miejsce zamieszkania przedsiębiorcy, możemy określić je nawet jako „teren kraju”), data rozpoczęcia działalności (faktyczny moment rozpoczęcia może być za miesiąc lub w momencie składania wniosku).

Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG) odbiera się osobiście po około 14 dniach. Wiele zależy od urzędu. W sytuacjach podbramkowych można rozmawiać o przyspieszeniu procedury.

Jest jednak jeszcze prostszy sposób na załatwienie tych formalności, bez wychodzenia z domu, poprzez stronę internetową www.epuap.gov.pl. Pokazuje go film umieszczony na stronie Ministerstwa Gospodarki (film nie startuje automatycznie, należy kliknij w „play” w lewym dolnym rogu).

Najpóźniej po 3 dniach od dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej urząd sam przesyła kopię wniosku wraz z kopią zaświadczenia o wpisie do ewidencji do wskazanego przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego i właściwego urzędu statystycznego.

Urząd Statystyczny natomiast przekazuje do ZUS w ciągu 3 dni roboczych informację o numerze REGON nadanym przedsiębiorcy wraz z jego numerem PESEL. Oczywiście wystawia i wysyła przedsiębiorcy zaświadczenie o nadanym numerze REGON.

Numer NIP w przypadku działalności gospodarczej jest tym samym numerem, którym legitymuje się przedsiębiorca.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie są wróżby na Katarzynki?
Następny artykułJak bezpiecznie jeździć samochodem?

Inga K. Kowalewska – psycholog. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (studia psychologiczne o specjalności „Zarządzanie i marketing” oraz studia podyplomowe z zakresu psychologii śledczej). Od 1996 roku prowadzi firmę zajmującą się doradztwem w dziedzinie public relations w sytuacjach kryzysowych oraz organizującą szkolenia wewnętrzne. Klientami firmy są głównie spółki giełdowe.

Jest autorką badania psychologicznego „Poczucie własności jako motywacja do kłamstwa”. Artykuł pt.: „Analiza struktury akcjonariatu”, opisujący wyniki tego badania, opublikowany został w gazecie giełdy Parkiet.

Artykuły naszego specjalisty znajdziesz tutaj:

Analiza struktury akcjonariatu

Porozmawiajmy o tym przy lunchu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here