Firma Jak zwalniać pracowników?

Jak zwalniać pracowników?

-

Rozwiązania jakie stosuje się podczas kryzysu często są drastyczne i ostateczne, gdyż tylko to zapewnia poprawę efektywności funkcjonowania. Niejednokrotnie wynikiem zjawisk kryzysowych w gospodarce może być konieczność redukcji zatrudnienia. Co firma powinna wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o redukcji zatrudnienia?

Do czego zobowiązuje umowa z pracownikiem?

Rewizja warunków umowy jest pierwszym krokiem jaki należy podjąć planując redukcję zatrudnienia. Warto rozpatrzeć, którym spośród zwalnianych pracowników przysługują odprawy oraz jaka jest ich wysokość. Samo wypłacenie odprawy nie można jeszcze uznać za wypełnienie przepisów prawa. Aby zapewnić zgodność z przepisami i uchronić się przed karą musi się zgadzać także wysokość odprawy. Istotne jest także, że odprawa musi być wypłacona dokładnie w terminie, w którym kończy się umowa. Za opóźnienia w tym zakresie naliczane są odsetki. Jeżeli pracodawca nie posiada aktualnych informacji w tym zakresie, powinien sięgnąć do przepisów prawa pracy (jest dostępny w internecie), statutu, układu zbiorowego obowiązującego zatrudnionych lub poradź się wyspecjalizowanej osoby.

Uczciwa redukcja zatrudnienia

Redukcja zatrudnienia (także w myśl przepisów prawa) nie może być rozumiana jako zwalnianie jednych pracowników, a na ich miejsce przyjmowanie innych. Redukcja jest związana ze zmniejszeniem potrzeb personalnych i powinna polegać na nieodwracalnym zmniejszeniu liczebności załogi. Przepisy nakazują także by osobiście wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę, które musi zawierać prawdziwy powód zwolnienia z pracy.

Szacunek i wyczucie

Do ludzi zawsze należy podchodzić z szacunkiem i wyczuciem, szczególnie jeżeli chodzi o pozbawianie zatrudnienia. Należy samych siebie przekonać i tym, że istnieje prawdopodobieństwo, że zwalnianych ludzi będziemy jeszcze chcieli zatrudnić, a więc należy się z nimi tak „rozstać” aby mieli ochotę jeszcze do nas wrócić. We współczesnych czasach zmiany zachodzą tak szybko – dziś recesja, a jutro nastąpi ożywienie i być może będziemy potrzebować zwolnionych w firmie.

Aby przygotować się na zwalnianie pracowników warto prześledzić dokonania zawodowe zwalnianego pracownika, a podczas żegnania go, podziękować za czas spędzony w firmie. To najlepszy sposób na właściwe przeprowadzenie procesu redukcji zatrudnienia.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wynajem samochodu na wakacje – co trzeba wiedzieć?

Zwiedzanie państwa wynajętym samochodem to jedna z opcji spędzenia wakacji. Są państwa, gdzie wynajęcie auta będzie absolutnie konieczne, w innym będzie to niemożliwe albo bardzo drogie. Są także kraje, w których do wynajęcia samochodu potrzebne będzie międzynarodowe prawo jazdy. Jak w przypadku każdej wakacyjnej operacji, tak i tu musimy zebrać jak najwięcej informacji i dopiero później podjąć decyzję.

Nordic walking – ćwiczenia, odchudzanie

Nordic walking, czyli spacer nordycki, ma swój początek w Finlandii. To właśnie tam sportowcy uprawiający narciarstwo biegowe wykonywali swój trening w ciągu lata chodząc i używając kijków. Początkowo więc nordic walking stanowił rodzaj treningu narciarskiego, ale rozpowszechniony przez tych, którzy słusznie uznali, iż może on z powodzeniem stanowić osobną dyscyplinę sportową, dziś przeznaczony jest dla każdego.

Zobacz też

Niedoskonałości cery – jak się ich pozbyć?

Piękna cera to marzenie każdej kobiety. Niestety mało która z nas może cieszyć się nieskazitelną skórą. Jednolitą fakturę cery można chyba znaleźć tylko w gazetach u modelki zretuszowanej za pomocą photoshopa. Oczywiście wszelkie mankamenty naszej skóry możemy zatuszować kosmetykami, ale zawsze warto wypróbować różne sposoby na trwałe pozbycie się problemów skórnych.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: