Refakturowanie – jak sama nazwa wskazuje – można w uproszczeniu rozumieć jako ponowne fakturowanie pewnych usług. Opisując w skrócie istotę jego działania należy odnieść się przede wszystkim do przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2009 r. Nr 195, poz. 1504), której konstrukcja została oparta na Dyrektywie 206/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. z 2006 r. L347).

Artykuł 28 wspomnianej Dyrektywy mówi o przypadku, w którym podatnik – działając we własny imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej – bierze udział w świadczeniu usług. Taka sytuacja – z prawnego punktu widzenia – powoduje przyjęcie założenia, że podatnik zarówno sam otrzymał, jak i wyświadczył tę usługę. Natomiast w ustawie o podatku od towarów i usług od 1 grudnia 2008 roku znajduje się zapis, który określa podstawę opodatkowania przy refakturowaniu usług. W myśl brzmienia art. 30 ust. 3 tejże ustawy, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, za podstawę opodatkowania należy uznać kwotę należną z tytułu świadczenia usług, pomniejszoną o kwotę podatku.

Oznacza to, że w sytuacji refakturowania przez podatnika świadczonej przez siebie usługi, powinien on opodatkować ją w sposób właściwy dla niej, biorąc pod uwagę jej rodzaj i charakter. Analizując natomiast art. 30 ust. 3 wspomnianej ustawy o VAT można stwierdzić, że podstawa opodatkowania nie jest determinowana pierwotną kwotą, czyli kwotą, którą podatnik sam musiał zapłacić, lecz wysokością kwoty, którą ostateczny nabywca ma zapłacić refakturującemu. Warto również dodać, że w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy ustawodawca określił, że opodatkowaniu wspomnianym podatkiem podlega nie tylko odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, ale także odpłatna dostawa towarów.

Podsumowując można stwierdzić, że refakturowanie należy rozumieć jako powtórzenie czynności fakturowania. Jest to zatem ponowne dokumentowanie sprzedaży, o którym często określane jest przenoszenie kosztów lub sprzedaży po cenie zakupu. Refakturowanie jest zatem prostą czynnością stricte techniczną, która nie powinna powodować zmiany ceny oraz stawki podatku od towarów i usług z tego względu, że odsprzedaż musi być dokonywana po cenie zakupu, bez doliczenia jakiejkolwiek marży.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozliczyć podatek z Google AdSense?
Następny artykułJak przygotować kampanię reklamową dla firmy?

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here