Outplacement w polskiej terminologii to tzw. zwolnienia monitorowane, które mogą przyjmować naprawdę różną formę. W ramach takich działań zagrożeni pracownicy mogą liczyć na pomoc m.in. w następującej postaci:

– Odprawa,
– Doradztwo psychologiczne, prawne, zawodowe,
– Określenia ścieżki rozwoju zawodowego,
– Pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych oraz rozmowy kwalifikacyjnej,
– Szukanie odpowiednich firm i ofert pracy,
– System szkoleń i kursów,
– Pomocy w zakładaniu własnej działalności (pisanie biznesplanów, pism o dotacje PUP i UE).

Zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia pracodawca, który zamierza zwolnić co najmniej 50 pracowników w ciągu 3 miesięcy, zobowiązany jest do zorganizowania zwalnianym osobom programu pomocy oraz zgłosić to odpowiednim instytucjom. Głównym celem outplacementu jest łagodzenie wszelkich skutków masowych zwolnień zarówno tych bezpośrednio zwalnianych, jak i pozostających w firmie, która jednak nie może dalej funkcjonować. Oferowana pomoc powinna przyjąć formę programu kierowanego do pracowników przewidzianych do zwolnienia lub będących w trakcie wypowiedzenia bądź w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego.

Pojawia się pytanie, kto pokrywa koszty outplacementu. Na pewno jest bezpłatny dla jego uczestników, a jego koszty najczęściej pokrywa pracodawca. Możliwości są jednak większe i zależą od inicjatywy pracodawcy, gdyż może on otrzymać częściową refundację z Funduszu Pracy, która jest przyznawana przez starostę powiatowego. Obecnie jesteśmy w dodatkowo komfortowej sytuacji, gdyż jako członek Unii Europejskiej, możemy ubiegać się o dofinansowanie na ten cel z projektów unijnych w ramach działań Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego (PO KL).

Uwaga!

Chociaż outplacement nie rozwiązuje sprawy wzrostu bezrobocia, to na pewno częściowo łagodzi jego progres. Nie wszyscy mają możliwość korzystania z takiego programu, dlatego Ci którzy mają taką okazję, powinni ją potraktować poważnie i wykorzystać jak najlepiej.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wyrobić paszport dla psa?
Następny artykułDlaczego warto podnosić kwalifikacje?

Szczepan Spis – psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, doradca zawodowy, doktorant UŚ, spec. ds. fizjoterapii, redaktor naczelny dwóch gazet, właściciel firmy szkoleniowej. Na co dzień ponadto zajmuje się tematyką PR, funduszy unijnych, badaniami naukowym z zakresu psychologii menadżerskiej, a obecnie szczególnie ekonomii społecznej. Z zamiłowania dziennikarz, autor wielu tekstów w różnych pismach, a także publikacji naukowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here