Wyjazd pracownika w delegację zagraniczną podyktowany jest zazwyczaj koniecznością nawiązania lub zacieśnienia dotychczasowych kontraktów handlowych firmy, jak również braniem udziału w sympozjach, konferencjach, targach i wystawach, istotnych z punktu widzenia strategii rozwojowej przedsiębiorstwa.

W przypadku wyjazdu za granicę pracownikowi przysługują zarówno diety, jak i zwrot kosztów: przejazdów i dojazdów, noclegów oraz innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Przed wyjazdem w delegację zagraniczną pracownik zobowiązany jest pobrać wniosek na wyjazd służbowy za granicę, w którym muszą zostać określone: imię i nazwisko osoby delegowanej oraz jej stanowisko służbowe, kraj i miejscowość wyjazdu służbowego, czas pobytu w delegacji zagranicznej, cel wyjazdu oraz proponowany środek lokomocji. Warto podkreślić, że do momentu przekroczenia granicy Polski pracownik jest rozliczany z delegacji krajowej, natomiast od chwili przekroczenia granicy – z delegacji zagranicznej.

W zależności od środka komunikacji, którym porusza się osoba delegowana podczas podróży zagranicznej, czas jego pobytu poza granicami kraju liczony jest w różny sposób. W przypadku podróży lotniczej czas pobytu liczy się od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju; w podróży lądowej – od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju; natomiast w przypadku podróży morskiej – od chwili wyjścia statku (promu) z portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do portu polskiego.

Rozliczenie dojazdów lokalnymi środkami komunikacji odbywa się ryczałtowo i obejmuje zarówno kwotę pokrycia kosztów dojazdu z dworca i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości, w której pracownik korzystał z noclegu, jak również kwotę kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży.

Wysokość diety za dobę podróży w poszczególnych państwach jest określona odrębnie dla każdego państwa. Stawki te zmieniają się i należy je śledzić na bieżąco. Aktualnie dieta obliczana jest w następujący sposób: za każdą dobę podróży osobie delegowanej przysługuje dieta w pełnej wysokości, natomiast za niepełną dobę podróży do 8 godzin mu przysługuje 1/3 diety. Jeśli niepełna doba podróży trwa od 8 do 12 godzin delegowanemu przysługuje 1/2 diety, natomiast gdy trwa ona ponad 12 godzin – przysługuje mu wówczas dieta w pełnej wysokości.

Rozliczając koszty noclegu należy nadmienić, że ryczałt nie przysługuje osobie delegowanej, gdy zagwarantowano jej bezpłatny nocleg lub zamówiono go i opłacono wcześniej. W przeciwnym wypadku zwrot środków za skorzystanie z usług hotelowych odbywa się za okazaniem rachunku. W razie jego nieprzedłużenia, delegowanemu przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu na hotel.

Rozliczenie wyjazdu zagranicznego – podobnie jak delegacji krajowej – powinno nastąpić w terminie 14 dni od zakończenia delegacji.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozliczenie delegacji służbowej
Następny artykułWysokość kredytu – marża

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here