Wniosek o wpis do Rejestru składa się na specjalnie przygotowanym urzędowym formularzu właściwym dla danego rodzaju działalności. Istnieje trzynaście rodzajów formularzy, odpowiednich dla różnych form działalności. Wniosek składamy wraz z opłatą w odpowiednim sądzie rejestrowym.

Zarejestrowanie firmy w KRS podlega opłacie w wysokości tysiąca złotych, natomiast wniosek o dokonanie zmiany wpisu czterysta złotych. Ponadto opłacić należy ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ogłoszenie wpisu podmiotu do KRS kosztuje pięćset złotych, natomiast zmiana danych dwieście pięćdziesiąt złotych.

Do wniosku dołączyć powinniśmy szereg dodatkowych dokumentów, w zależności od rodzaju działalności. Na przykład podczas rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zobowiązani będziemy do przedłożenia umowy spółki, listy wspólników, w której należy podać imię i nazwisko albo firmę i siedzibę każdego wspólnika, adresu, liczby i wartość nominalnej jego udziałów, a w przypadku, gdy do rejestru zgłoszono spółkę jednoosobową także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki.

Załączamy również oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, oraz poświadczone urzędowo wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki, a także dowód powołania poszczególnych członków organów spółki, jeżeli o powołaniu nie stanowi umowa spółki.

Samo wypełnienie i złożenie wniosku jest procesem bardzo prostym. Każdy z formularzy posiada swój oznacznik. Wypełnienie nie wymaga od nas większego zaangażowania, poza wpisaniem odpowiednich danych w odpowiednie pola. Poniżej znajduje się lista dokumentów, a także pliki do pobrania zawierające wzory wniosków, które możemy wydrukować wypełnić i przedłożyć w sądzie.

1. KRS W1– Wniosek o rejestrację spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej.
2. KRS W2– Wniosek o rejestrację spółki komandytowo-akcyjnej.
3. KRS W3– Wniosek o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
4. KRS W4– Wniosek o rejestrację spółki akcyjnej.
5. KRS W5– Wniosek o rejestrację spółdzielni.
6. KRS W6– Wniosek o rejestrację przedsiębiorstwa państwowego, jednostki badawczo rozwojowej. KRS W7- Wniosek o rejestrację przedsiębiorstwa zagranicznego.
7. KRS W8– Wniosek o rejestrację towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych.
8. KRS W9-Wniosek o rejestrację fundacji, stowarzyszenia, organizacji społecznej lub zawodowej podejmującej działalność gospodarczą.
9. KRS W10– Wniosek o rejestrację oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, głównego oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń.
10. KRS W12– Wniosek o rejestrację europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych.
11. KRS W13– Wniosek o rejestrację spółki europejskiej.
12. KRS W20– Wniosek o rejestrację fundacji, stowarzyszenia, organizacji społecznej lub zawodowej. KRS W21- Wniosek o rejestrację organizacji pożytku publicznego, publicznych zakładów opieki zdrowotnej, innych organizacji społecznych i zawodowych.
13. KRS W22– Wniosek o rejestrację publicznych zakładów opieki zdrowotnej, kolumny transportu sanitarnego.

Wszystkie wnioski można pobrać m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zgłaszaliście kiedyś firmę do KRS? Mieliście jakiekolwiek problemy z wypełnieniem wniosku?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozmawiać z windykacją?
Następny artykułCzy można cofnąć przelew?

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here