Konta bankowe Czy można cofnąć przelew?

Czy można cofnąć przelew?

-

Nie może być również podstawą do roszczeń wobec banków, składania reklamacji czy dochodzenia praw na drodze sądowej. Wycofanie transakcji jest możliwe, a zależeć będzie w dużej mierze od czasu, w jakim zdecydowaliśmy się cofnąć wysłany przelew. Po dokonaniu przelewu, utworzony zostanie plik do wysłana w systemie ELIXIR. Następnie przelew zostanie zrealizowany. Jeśli rozmyślimy się krótko po dokonaniu przelewu, zanim plik zostanie jeszcze utworzony, będziemy musieli udać się do placówki banku prowadzącego dla nas rachunek i podpisać odwołanie transakcji. Czas utworzenia pliku do wysłania jest różny w każdym banku.

Sytuacja skomplikuje się nieco w chwili, kiedy zlecenie płatnicze już zostało do systemu ELIXIR wysłane, czyli innymi słowy wyszło z banku do systemu rozliczeń międzybankowych. W takiej sytuacji na naszą prośbę pisemną, słowną lub w skutek napisania reklamacji, bank wystąpi do banku beneficjenta o zwrot niesłusznie przekazanej kwoty. Około 70% banków korzysta w tym celu z aplikacji OGNIVO za pomocą Modułu Zapytań i Reklamacji. Klient banku, do którego przelew został wysłany, czyli nasz beneficjent, po otrzymaniu informacji o wstrzymaniu przelewu podejmie decyzję, czy zgadza się na obciążenie rachunku i zwrot przelewu.

Najczęściej pracownik banku, do którego przelew został wysłany skontaktuje się telefonicznie z osobą, której sprawa dotyczy i poprosi ją o podjęcie decyzji. Jeśli będzie ona pozytywna, środki zostaną z powrotem przelane na nasze konto. Decyzja osoby jest konieczna, ponieważ bank nie może zgodnie z prawem w żaden sposób dysponować środkami znajdującymi się na kontach swoich klientów. Nie wolno więc bankowi samowolnie na naszą prośbę odwołać zlecenia, które już zostało zrealizowane i zwyczajnie wpłacić nam na konto pieniędzy. Co do czasu, z jakim sprawa może zostać załatwiona jest on naprawdę bardzo różny. W dużej mierze zależny od szybkości komunikacji między bankami oraz między klientami a bankami. Cofnięcie przelewu może trwać od kliku godzin do nawet kilku tygodni. Tutaj również w grę wchodzą indywidualne procedury stosowane w bankach. Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeśli na konto jakiejś osoby omyłkowo wpłynie nie należna mu kwota, osoba, która taką kwotę otrzymała jest zobowiązana do jej zwrotu. Nie ma więc możliwości aby zatrzymała nasze środki, ponieważ będzie to równoznaczne z ich przywłaszczeniem, a co za tym idzie z przestępstwem.

Z cała pewnością nie będziemy mogli cofnąć przelewu, zrealizowanego na konto osoby, czy osoby prawnej w stosunku co do której posiadamy zobowiązania. To znaczy jeśli zapłaciliśmy rachunek za gaz, po czym doszliśmy do wniosku, że gaz może poczekać, a my musimy w pierwszej kolejności zapłacić prąd, anulowanie przelewu raczej nie będzie możliwe. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z anulowaniem operacji, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dane jakie zawieramy na bankowym druku z poleceniem przelewu czy też na dane wpisywane w przelew internetowy. Powinniśmy w sposób przemyślany organizować budżet i zwyczajnie myśleć nad dokonywanymi operacjami.

Drugim przypadkiem, w którym trzeba będzie anulować przelew będzie błąd pracownika banku. W takiej sytuacji powinniśmy domagać się jego jak najszybszego rozwiązania, a w ostateczności, jeśli w związku z błędem ponieśliśmy straty, utraciliśmy płynność finansową, możemy rościć sobie prawa do odszkodowania ze strony banku za poniesione straty. Uprzedzam jednak, że lepiej sprawę załatwić polubownie, ponieważ każda formalna walka z bankiem w sprawie klientów indywidualnych, dotycząca często niewielkich kwot, to walka z wiatrakami, jeśli nawet nieskazana na klęskę, to z całą pewnością kosztowna, stresująca i długotrwała.

Czy musieliście kiedyś anulować przelew? Jak sobie poradziliście z tą sytuacją?

Karolina Wyszogrodzka

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zarobki w Danii

Skandynawia w ostatnich latach stała się modnym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Na jakie wynagrodzenia można zatem liczyć w Danii?

Uzyskiwanie patentu

Uzyskanie patentu na wynalazek daje uprawnionemu prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Zakres ochrony określają zastrzeżenia patentowe zawarte w opisie patentowym wraz z opisem samego wynalazku i załączonymi rysunkami. Czas trwania ochrony wynikającej z patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym.

Zobacz też

Probiotyki w diecie dziecka

Probiotyki to żywe organizmy, których spożywanie w odpowiedniej ilości wywiera pozytywny wpływ na zdrowie. Probiotykami są bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium oraz drożdże ze szczepu Sacharomyces boulardii. Odpowiedź na to, czy stosować je u dzieci, brzmi: zdecydowanie tak. W jakim celu? Leczniczo oraz zapobiegawczo.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: