Zabezpieczenie mienia pracodawcy

Większość kontroli przeprowadzanych przez pracodawców ma na celu ochronę mienia zakładowego i zapobieganie ewentualnym kradzieżom czy zniszczeniom, w celu takiej ochrony pracodawcy podejmują następujące kroki:

– monitoring pomieszczeń zajmowanych przez pracowników;

– podsłuch pomieszczeń zajmowanych przez pracowników;

– nagrywanie rozmów telefonicznych;

– rewizje osobiste pracowników.

Przeszukania pracowników budzą sporo kontrowersji co do swojej legalności. Sąd Najwyższy zezwolił jednak na ich dokonywanie jednakże po spełnieniu określonych warunków.

„Stosowane szeroko w ramach przepisów regulaminów pracy lub ustalonych zwyczajów przeszukiwanie członków załogi w celu zapobiegania wynoszenia mienia zakładów pracy jest zgodne z prawem i nie narusza dóbr osobistych pracowników (…), wówczas gdy pracownicy zostali uprzedzeni o możliwości stosowania tego rodzaju kontroli w celu ochrony mienia i gdy kontrola ta jest wykonywana w porozumieniu z przedstawicielami załogi w sposób niepozostający w sprzeczności ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem lub z zasadami współżycia społecznego” Tak więc aby kontrole osobiste pracowników były prawidłowe w świetle prawa muszą odbywać się z poszanowaniem godności i zasad współżycia społecznego oraz po uprzednim poinformowaniu zatrudnionych osób o taki postępowaniu. Zgodnie z art. 11(1) K.p

Do wprowadzenia w zakładzie pracy kontroli osobistej pracowników konieczne jest sporządzenie odpowiednich zapisów w regulaminie pracy. W tym akcie wewnątrzzakładowym należy szczegółowo określić m. in takie kwestie jak:

a) jak wygląda kontrola osobista, kiedy i przez kogo jest przeprowadzana;

b) konsekwencje odmowy poddania się kontroli;

c) w jakich sytuacjach może ona zostać przeprowadzona.

Kontrola komputera pracownika

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy podstawowym obowiązkiem pracownika jest pozostawanie w czasie pracy w dyspozycji pracodawcy w zakresie zadań wynikających z umowy o pracę oraz sumienne i staranne wykonywanie swoich obowiązków. Tak więc pracownik obowiązany jest do wykorzystywani czasu pracy tylko i wyłącznie do realizacji zadań służbowych.

Pozostaje pytanie w jaki sposób pracodawca może weryfikować odpowiednie wykorzystanie czasu pracy przez pracowników np. czy wolno mu kontrolować zawartość komputera służbowego i treści jego korespondencji służbowej. Mimo braku jednoznacznych przepisów regulujących te kwestie przeważa stanowisko wyrażone przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który stwierdził, iż: „Skoro istotą stosunku pracy jest świadczenie jej pod kierownictwem pracodawcy, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego to trudno mu odmówić prawa bieżącego kontrolowania sposobu wykonywania pracy, w tym sprawdzania treści służbowej korespondencji przygotowywanej w ramach obowiązków pracowniczych. Bez znaczenia dla takiego uprawnienia pracodawcy jest, czy służbowa korespondencja ma charakter wewnętrzny, czy też jest wysyłana do odbiorcy zewnętrznego, a także w jakiej technicznie formie jest dostarczana”. Tak więc pracodawca ma prawo kontrolować i monitorować wszelkie dokumenty i korespondencje związaną z pracą, nie może natomiast ingerować w treści prywatne pracownika co oczywiście nie znaczy że nie może wyciągnąć konsekwencji z niewłaściwego wykorzystania czasu pracy.

Kontrola oprogramowania

Osobną kwestią jest kontrola oprogramowania zainstalowanego na firmowym komputerze, jakiekolwiek nielegalne oprogramowanie wykryte w razie kontroli w siedzibie pracodawcy będzie obciążało odpowiedzialnością właśnie jego nawet jeżeli pracownik dokonał instalacji pirackiego programu bez jego wiedzy. Dlatego pracodawcy mają prawo do przeprowadzania audytu wszystkich aplikacji i programów. Powinni oni także odpowiednio uregulować kwestie odpowiedzialności pracowników w zakresie przestrzegania ustalonych w firmie procedur dotyczących korzystania z oprogramowania

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here