Prowadzenie własnej firmy, to nie tylko ładne biurko wygodny fotel i plakietka z napisem „prezes”czy „właściciel” na drzwiach. To konieczność podejmowania trudnych decyzji, kierując się dobrem firmy. Umiejętność szybkiej reakcji, kalkulacji zysków i strat, elastyczność i konsekwencja. Do prowadzenia firmy trzeba być nie tylko pasjonatem, nie tylko osobą z pomysłami i przedsiębiorczą. Trzeba być księgowym, komornikiem, psychologiem, handlowcem, strategiem i dyplomatą w jednym. W zależności od profilu działalności i wielkości przedsięwzięcia jakiego zamierzamy się podjąć.

Koszty założenia działalności nie są wysokie, powinny zamknąć się w kwocie czterystu złotych. Istnienie „jednego okienka” w którym załatwimy wszystkie formalności, to w praktyce mrzonka. Dlatego pierwsze załatwienia, będą pierwszym sprawdzianem naszych umiejętności. Zakładając firmę musimy liczyć się z wystąpieniem bardzo wielu różnych kosztów. Mówimy o biznesie mającym na celu przyniesienie nam jako przedsiębiorcom dochodów (inaczej niż w przypadku na przykład działalności nastawionej na osiąganie korzyści związanych z zaspokajaniem potrzeb społeczności lokalnej. Na przykład przedsiębiorstwa komunalne. Czy działalności non profit na przykład pomocy chorym, czyli najczęściej w postaci fundacji która nie może przynosić korzyści).

Jeżeli nasza firma zacznie generować dochód będzie on wymagał opodatkowania. Podatek dochodowy od osób prawnych, należy uiszczać co miesiąc. Jeżeli firma jest płatnikiem VAT-u to dochodzi obowiązek naliczania VAT-u i comiesięczne, lub kwartalne rozliczenia w Urzędzie Skarbowym. Prowadząc działalność mamy obowiązek składania corocznych sprawozdań do KRS. Nie możemy korzystać z wolontariatu, musimy więc zatrudnić pracowników i pokryć koszty ich utrzymania. Liczyć musimy się także z kosztami zakupu bądź najmu maszyn, sprzętów, urządzenia lokali. A także z kosztami najmu czy zakupu samego lokalu użytkowego, będącego siedzibą naszej firmy czy też miejscem produkcji. Czekają nas koszta szkoleń pracowniczych, szkoleń motywacyjnych, wyjazdów czy imprez integracyjnych. Duży nakład kosztów może pochłonąć reklama, przygotowanie i utrzymanie strony internetowej. Straty spowodowane malejącym popytem na oferowany przez nas towar bądź usługę. Koszta zakupu materiałów produkcyjnych, biurowych. Mogą się przytrafić kary nałożone na nas, z powodu niedotrzymania na przykład warunków sanitarnych. Do tego dochodzą koszta zaciąganych na firmę zobowiązań, wraz z koniecznością terminowego regulowania płatności. Większość kosztów da się jednak w odpowiedni sposób rozliczyć. Dlatego warto zainwestować najpierw w dobre biuro rachunkowe, lub zatrudnienie księgowej. Stosunek przychodów do rozchodów, musi być co najmniej równy. Wszystko ponad będzie zyskiem naszej firmy.

Dlatego należy dobrze przygotować się do prowadzenia działalności. Zyski konsumowane na bieżąco mogą nie zapewnić nam rozwoju. Warto ich znaczną cześć wkładać w powiększanie i udoskonalanie naszego biznesu. Inwestować w różne instrumenty finansowe. Znaczne nadwyżki pokładać w inwestycje w nieruchomości, czy inne aktywa wzbogacające wartość naszego przedsiębiorstwa. Polskie prawo nie jest nazbyt przychylne. Nie zapewnia swobodnego rozwoju, napotykane problemy administracyjne, czy obostrzenia prawne mogą zniechęcać. Choć w ostatnich latach rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, stał się priorytetem i sytuacja zmienia się raczej na korzyść.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolisa inwestycyjna – wady i zalety
Następny artykułJak rozliczyć podatek z Google AdSense?

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here