Hobby Efekt bokeh - jak zrobić (uzyskać)?

Efekt bokeh – jak zrobić (uzyskać)?

-

Najbardziej widoczny jest wtedy, kiedy fotografujemy na szeroko otwartej przysłonie. Przybiera on kształt otworu przysłony, więc w zależności od konstrukcji obiektywu może mieć kształt pięciokąta, sześciokąta lub ośmiokąta, a jeśli się postaramy, może mieć także inny kształt. Jedynym ograniczeniem będzie tutaj nasza wyobraźnia, jednak pamiętajmy, że najlepiej sprawdzają się jednolite kształty.

Aby stworzyć własny efekt bokeh będziemy potrzebowali czarnego brystolu, cyrkla i noża do papieru. Musimy zmierzyć średnicę naszego obiektywu i cyrklem obrysować taki okrąg na papierze. Następnie wycinamy okrąg i pośrodku rysujemy wybrany przez nas kształt, który także wycinamy.

Teraz musimy tylko zamocować go w gwincie obiektywu, wybrać możliwie duży otwór przysłony i już możemy fotografować. Jeśli fotografujemy teleobiektywem, który nie pozwala na ustawienie zbyt dużego otworu przysłony, możemy spróbować zmniejszyć głębię ostrości poprzez maksymalne wydłużenie ogniskowej i, tym samym, zwiększyć efekt bokeh na zdjęciach.

Próbowaliście kiedyś efektu bokeh? Jaki kształt wycieliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Child grooming – co to jest, co za niego grozi?

Pod pojęciem grooming’u należy rozumieć działania podejmowane przez dorosłych, które mają na celu zdobycie zaufania dziecka i następnie wykorzystać niepełnoletniego seksualnie. Przy czym przez wykorzystanie seksualne należy rozmieć także nakłanianie dziecka do prostytucji czy dział w pornografii dziecięcej.

Komu przysługuje odprawa emerytalna?

Każdy pracownik, który odchodzi z pracy w związku z przejściem na emeryturę, powinien otrzymać od zakładu pracy odprawę emerytalną.

Zobacz też

Gynostemma – właściwości lecznicze, stosowanie

Gynostemma królewska (Gynostemma pentaphyllum) to zioło, które pod względem wielorakości zastosowań można przyrównać do żeń-szenia. Najbardziej charakterystyczne dla gynostemmy jest to, że roślina reguluje działanie tych obszarów organizmu, które z jakichś powodów nie funkcjonują jak należy. Ale to nie wszystko.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: