Hobby Efekt wielokrotnej ekspozycji - jak osiągnąć?

Efekt wielokrotnej ekspozycji – jak osiągnąć?

-

Była to fajna zabawa, która pozwalała uzyskiwać niezwykle interesujące efekty, ale efekt tych działań był bardzo nieprzewidywalny. W dobie fotografii cyfrowej mamy większą kontrolę nad wielokrotnym naświetlaniem. Efekt ten możemy symulować w programie graficznym, takim na przykład jak Photoshop lub składać ze sobą zdjęcia już na poziomie aparatu. Wystarczy w menu aparatu wybrać wielokrotne naświetlanie klatki i liczbę zdjęć, które mają być na siebie nałożone, następnie zaznaczyć te, które mają stworzyć naszą kompozycję. Jedynym ograniczeniem jest tutaj zawartość karty pamięci. W programie graficznym obsługującym warstwy, otwieramy wszystkie zdjęcia przeznaczone do wielokrotnego naświetlania jako osobne warstwy i nakładamy je na siebie bawiąc się przezroczystością każdej z nich.

Planując świadomie wykonanie wielokrotnej ekspozycji, musimy przygotować odpowiednie tło, najlepiej czarne. Jeśli wybierzemy jasne tło, zdjęcia mogą wyjść wyblakłe. Parametry naświetlania powinny być takie same dla każdego ujęcia. Wielokrotnie naświetlać zdjęcie można również za pomocą lampy błyskowej. W tym wypadku konieczny będzie aparat pozwalający fotografować w trybie „Bulb”, czyli takim, w którym migawka otwarta jest tak długo, jak długo trzymamy wciśnięty spust. Osoba stojąca na czarnym lub ciemnym tle musi tylko zmieniać swoje położenie.

Uwaga!

Wielokrotne naświetlanie jest bardzo ciekawą i twórczą techniką, z którą warto poeksperymentować nie tylko w przypadku portretów. Świetnie wyglądają np. sceny z nocnego życia miasta sfotografowane tą techniką.

Próbowaliście kiedyś multiekspozycji? Na jakich zdjęciach? Jak efekty? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Surówka z marchewki – przepis

Kiedy zależy nam nie tylko na szybkim czasie przygotowania obiadu, ale także na jak największej ilości składników bogatych w witaminy – podajmy do obiadu surówkę z marchewki.

Zdolności hipnotyczne – kto je posiada?

Oglądając z zachwytem czy przerażeniem popisy hipnotyzerów zastanawiamy się czy i my posiadamy podobne umiejętności. Zdolności hipnotycznych nie zdobywa się jednak na kursach czy uniwersytetach, tam jedynie można je ćwiczyć, szlifować, dowiedzieć się czegoś na temat hipnozy z historii itp. Tak naprawdę zdolności hipnotyczne ma każdy z nas. Co więcej każdy z nas może być na nie podatny.

Zobacz też

Faktura wewnętrzna

Faktury wewnętrzne pozostają w firmie i nie są przekazywane kontrahentom. Zakres czynności, które można udokumentować taką fakturą precyzuje ustawa o VAT.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: