Hobby Haft płaski krok po kroku

Haft płaski krok po kroku

-

Olbrzymim atutem tego rodzaju haftu jest fakt, że do jego stworzenia nie potrzeba żadnego specjalnego wzoru, jak to jest choćby w przypadku haftu krzyżykowego, gdzie musimy spoglądać na specjalnie przygotowany projekt wraz z zaznaczonymi odpowiednimi symbolami oznaczającymi kolory nici. Haft płaski nie potrzebuje tego rodzaju wzoru, bo za wzór może posłużyć każdy rysunek, nawet utworzony przez Was samych.

Jeszcze jedną różnicą między jednym i drugim rodzajem haftu jest to, że można go wykonywać na niemalże każdym rodzaju materiału. Haft krzyżykowy może powstać jedynie na materiale o nitkach przecinających się pod kątem prostym. Haft płaski można wykonać na dowolnej bluzce, jeansach, pościeli, materiałowej torebce itd.

Haft płaski polega na wypełnianiu kolorowymi nićmi konturów rysunku. Zaczynamy zatem od narysowania lub odrysowania obrazka, który ma się znaleźć na materiale. Na początek dobrze byłoby wybrać jakiś nieskomplikowany wzór.

Następnie nitką w odpowiednim kolorze pokrywamy rysunek liniami prostymi aż cały obszar będzie pokryty kolorem, a materiał spod spodu nie będzie prześwitywał. Zawsze zaczynamy ścieg od lewej strony materiału po to, by wszystkie wystające nitki nie były widoczne po stronie rysunku. Linie muszą być ułożone naprawdę gęsto, żeby efekt był taki jak potrzeba.

Żeby odrobinę urozmaicić obrazek czy też uczynić go bardziej realistycznym (zwłaszcza haftując przyrodę), można zawrzeć w nim przenikające się kolory (cienie, rozświetlone miejsca), zmieniając po prostu odcienie nitki. Na przykład haftując tym sposobem czerwone, dojrzałe jabłko, w pewnych miejscach nadajemy mu kolor krwistoczerwony, w innych – nieco jaśniejszy (to miejsca gdzie odbija się światło), w jeszcze innych jabłko jest nieco zacienione. W każdej z tych sytuacji użyjemy innych odcieni czerwonej nici.

Gdyby kontury rysunku wystawały nieco poza obszar pokryty nićmi, trzeba będzie je usunąć. Dlatego najlepiej taki rysunek wykonywać ołówkiem lub długopisem, który łatwo sprać.

Jak Wam idzie haft płaski? Jak najbardziej lubicie haftować? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Dominika Olszewska

Dominika Olszewska – absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pasją jest język hiszpański i szeroko pojęty Handmade: haftuje, wykonuje biżuterię; entuzjastka decoupage. W naszym serwisie mają Państwo okazję podziwiać jej prace.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Przygoda z własnoręcznie robioną biżuterią rozpoczęła się zupełnie niespodziewanie – od kolczyków stworzonych z uszkodzonego naszyjnika. Jako że efekt był zadowalający, zaczęły powstawać kolejne kolczyki, zawieszki, bransoletki z koralików, stopniowo dodawałam do nich inne elementy: piórka, muszelki, itp., by biżuteria była coraz ciekawsza i niepowtarzalna. W ten sposób zapełniłam całą szufladę i obdarowałam nimi mnóstwo koleżanek. Potem przyszła kolej na figurki z masy solnej, modeliny oraz haftowanie. Ostatnio odkryłam urok ozdób wykonanych z filcu.

Oprócz tego, zajmuję się tłumaczeniami z języka hiszpańskiego, który od wielu lat jest moją wielką pasją. Fascynuje mnie wszystko, co związane z kulturą śródziemnomorską, mediami oraz rozwojem osobistym

W każdej wolnej chwili zakładam rolki i robię rundkę po pobliskim parku, co mnie odstresuje i daje mnóstwo energii. Od niedawna stanowię rodzinę zastępczą dla kociąt ze schroniska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak założyć sad?

Planując założenie sadu należy przede wszystkim posadzić taką liczbę drzew, by owoce zaspokoiły zapotrzebowania wszystkich członków rodziny.

Problemy z bankiem – pomoc

Ile produktów bankowych, ile usług przez banki oferowanych, tyle może pojawić się problemów i tyle rozwiązań dotyczących ich rozwiązania. Możemy zatem mieć problemy zarówno z kredytem. W tym z wysokością oprocentowania, odsetkami kredytowymi, opłatami za nieterminowe regulowanie płatności i innymi. Problemy z lokatą, do których należą wątpliwości co do sposobu i wysokości naliczanych na naszą korzyść odsetek, problemy w chwili zerwania lokaty, problemy z wypłatą większej ilości gotówki. Możemy napotkać problemy z kartą kredytową, kartą debetową, linią, kontem osobistym, kontem firmowym. Dosłownie wszędzie.

Zobacz też

Jak zrobić paznokcie Pipe?

Kobiety znudzone paznokciami ciągle w tym samym kształcie mogą zdecydować się na szaleństwo i wypróbować nowe kształty (na przykład na Sylwestra). Oryginalną formą płytki jest pipe, czyli paznokcie w kształcie rurek.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: