Zacznijcie od przejrzenia swojej szafy. Wybierzcie te ubrania, w których czujecie się najlepiej, te które, Waszym zdaniem, są najładniejsze. Pamiętajcie, że aparat nie przepada za czernią i bielą. Lepiej dobrać coś w bardziej neutralnych odcieniach. Jeśli fotograf nie dysponuje odpowiednio zaawansowanym sprzętem, unikajcie strojów z drobnymi wzorkami. Niektóre matryce nie radzą sobie z odwzorowaniem szczegółów i wtedy powstaną barwne plamy na Waszym ubiorze.
Równie ważny jak strój, a może nawet ważniejszy jest odpowiedni makijaż. W przypadku zdjęć, świetnie sprawdza się zasada „o jeden ton mocniej od normalnego”. Nie używajcie perłowych kolorów, rozświetlaczy ani połyskującego różu, za to obficie nałóżcie podkład i korektor. Pamiętajcie o wyraźnym zaznaczeniu oczu. Im mniej twarz się błyszczy, tym lepiej dla zdjęć. Pamiętajcie także o włosach. Powinny być starannie przygotowane. Jeśli są farbowane, warto nałożyć świeżą farbę przed sesją, aby dodać im połysku można także użyć sprayu nabłyszczającego.
Uwaga!
Pozowanie, wbrew pozorom, wcale nie jest takie proste. Dobra modelka musi umieć zagrać twarzą. Jej mimika musi prezentować szerokie spektrum emocji. Bardzo przydają się tutaj zdolności aktorskie. Im bardziej emocjonalne zdjęcie, na którym widać osobowość modelki, tym mocniejszy obraz. Najładniejsze zdjęcia, to przecież te naturalne, szczere. Niezwykle trudno oddać wrażenie naturalności na zdjęciach.
Ważne jest także to, żeby zdawać sobie sprawę z własnych niedoskonałości. Nikt z nas nie jest idealny, ale znając słabe strony, łatwiej je ukryć. Nigdy nie ustawiajmy się frontalnie do obiektywu. Takie ustawienie optycznie powiększa sylwetkę, ponadto tak ustawiona modelka może wyglądać nieco agresywnie. Lepiej ustawić się pod kątem. Nie wolno się garbić, klatka piersiowa powinna być wysunięta do przodu, głowa też będzie wyglądać lepiej wysunięta lekko do przodu i subtelnie pochylona, ale nie wtedy, jeśli mamy zbyt duży nos i chcemy go optycznie zmniejszyć. Język można przyłożyć do podniebienia.
To dobry sposób na „podwójny podbródek”. Ciężar ciała nie powinien być rozłożony równomiernie. Najlepiej, jeśli większość ciężaru ciała spoczywa na nodze będącej z tyłu. Jedno biodro powinno być wysunięte w bok.
Sporym problemem często są ręce, a właściwie to, co powinno się z nimi zrobić. Można spróbować położyć je na biodrach. Utworzenie z ręki i talii trójkąta bardzo dobrze wygląda na zdjęciach. Ręce można także delikatnie przyłożyć do twarzy, położyć na włosach, tylko nie zostawiajcie ich luźno zwieszonych przy ciele. I pamiętajcie, żeby ręce przykładać do ciała bardzo delikatnie, nie powinny one ciężko spoczywać na ciele, tylko delikatnie przylegać.
Pamiętajcie jednak, że nie ma jednego sprawdzonego sposobu na pozowanie, można oczywiście opanować podstawowe ustawienia, obserwując modelki w telewizji czy magazynach o modzie, jednak każdy indywidualnie definiuje pojęcie piękna, także to, co dla jednych jest piękne, dla innych może być nie do przyjęcia. Warto jednak stale pracować i udoskonalać swoją mimikę. Trenujcie przed lustrem, zarówno twarz jak i resztę ciała.
Jak być dobrą fotomodelką? Radzą specjaliści expertvillage:
Czy myślicie, że jesteście fotogeniczni? Jak się czujecie przed obiektywem aparatu?