Za jego pomocą możemy przenosić piksele z wybranej części zdjęcia na inną. Za pomocą stempla bez trudu usuniemy drobne śmieci z kadru. Do dużych obszarów zdecydowanie lepiej nadaje się łatka. Po wybraniu narzędzia stempel, pod paskiem menu w Photoshopie pojawi się dodatkowy szary pasek, na którym będziemy mogli wybrać rozmiar stempla, miękkość, tryb, krycie oraz przepływ. Najlepiej korzystać ze stempla, jeśli powiększymy sobie retuszowany obszar do dużych rozmiarów, dzięki czemu retusz będzie bardziej precyzyjny.

Zanim zaczniemy stemplować zdjęcie, najpierw musimy określić obszar wzorcowy, z którego będziemy przenosić piksele w miejsce, które chcemy zatuszować. W tym celu klikamy na interesującym nas obszarze, czyli miejscu, z którego pobierzemy próbkę, lewym przyciskiem myszy z wciśniętym klawiszem „Alt”. Stempel zostanie zdefiniowany. Teraz możemy najechać na obszar, którego chcemy się pozbyć i za pomocą lewego przycisku myszki zastemplować go obszarem zdefiniowanym. Jeśli będziemy chcieli pobrać nową próbkę z innego miejsca, to ponownie klikamy na nim przyciskiem myszy z wciśniętym „altem” i powtarzamy proces. Retuszowanie za pomocą stempla może powodować powstawanie wyraźnych różnic pomiędzy granicznymi odcieniami, wówczas konieczne będzie użycie łatki lub rozmycia, ewentualnie zmniejszenia intensywności stempla poprzez obniżenie jego krycia.

Używacie stempla czy wolicie inne narzędzia do retuszu zdjęć? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułModny makijaż na jesień
Następny artykułJak lampę studyjną wybrać?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here