Lampy błyskowe można podzielić na dwa rodzaje. Do pierwszej grupy zaliczyłbym monolighty, czyli kompaktowe lampy, na których obudowie znajduje się palnik, zasilanie oraz regulacja mocy. Parametry każdej z takich lamp ustawiamy indywidualnie. Do drugiej grupy możemy zaliczyć lampy, w których palnik i generator są od siebie oddzielone. Z takich lamp najczęściej korzystają zawodowcy. Sporym udogodnieniem jest tutaj możliwość sterowania lampą lub zestawem lamp z generatora znajdującego się na podłodze. Wszelkie zmiany ustawień, nie będą w związku z tym wymagały każdorazowego wspinania się na drabinę lub obniżania statywu. Ponadto, generatory często szybciej ładują lampę, toteż czas oczekiwania na gotowość lampy do pracy jest krótszy.

Jeden, jak i drugi rodzaj lamp pozwala na pracę z akumulatorem, który jest nieoceniony w plenerze, gdzie nie ma gniazdka elektrycznego.

Wybór lamp błyskowych w dużym stopniu uzależniony jest od ilości pieniędzy, które chcemy przeznaczyć na ten cel. Najtańszą lampę błyskową możemy kupić już za około 300 zł. Dosyć dobry stosunek jakości do ceny oferują tacy producenci lamp błyskowych jak: Quantuum, Fomei, Bowens czy Elfo.

Często lampy od razu są wyposażone w czaszę modelującą, którą pozwala na jako taką zabawę ze światłem błyskowym. Jeśli jednak poważnie myślimy o fotografii z wykorzystaniem światła błyskowego, będziemy musieli kupić jeszcze zestaw modyfikatorów światła (o statywach do lamp błyskowych nie wspominam).

Na początek, sugerowałbym, nawet jeśli dysponujemy nieograniczoną gotówką, nie szaleć zbytnio z kupowaniem lamp błyskowych. Dwie lub trzy w zupełności powinny wystarczyć. Jak już opanujemy fotografowanie z taką ilością sprzętu i stwierdzimy, że jest on niewystarczający, możemy pomyśleć o zakupie kolejnych lamp.

Jaką lampę błyskową posiadacie? Jak się sprawdza? Do jakich zdjęć jej używacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak działa stempel w Photoshopie?
Następny artykułTonowanie zdjęć – jak to zrobić?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here