Rysować może nauczyć się każdy, cała sztuka polega na uważnej obserwacji i „wyrobienia” ręki, szkicując kreski, koła, okręgi itp. Na początek narysujmy odręcznie kilka figur geometrycznych, kreślmy koła, elipsy, kwadraty. Starajmy się narysować te figury używając jak najmniejszej ilości kresek. Prowadźmy pewnie ręką, zakreskujmy kartkę nakładając na siebie różne rodzaje linii, szukajmy ciekawych faktur.

jak szkicowaćRys. Olga Młodawska

Narysujmy kulę oświetlajmy ją pod różnym kątem, patrząc jak układa się światłocień. Kreskujmy w różnych kierunkach, nie obawiajmy się ciemnych kresek, ćwiczmy też delikatne, cienkie i precyzyjne linie, później na podbudowie kuli to samo możemy robić np. z jabłkiem.

nauka szkicowaniaRys. Olga Młodawska

Dobrym ćwiczeniem do nauki szkicowania jest rysowanie głowy wyprowadzonej od prostych kształtów. Narysujmy okrąg, wyobraźmy go sobie jako przestrzenną kulę z boku której odcięte zostały po obu stronach dwierówne płaszczyzny. Płaszczyzny te po przecięciu również dają nam przekrój koła, jednak musimy się nauczyć widzieć je w skrócie perspektywicznym. Uzyskany owal dzielimy dwoma kreskami na równe ćwiartki (jak na rys. obok). Dolna część pionowej kreski tworzy podstawę żuchwy,a linia wyprowadzona z kreski poziomejstworzy linię brwi. Mniej więcej od środka głównego okręgu. wyprowadzamy linię tworzącą dolny zarys twarzy tak samo postępujemy w przypadku owalu powstałego z „obcięcia” kawałka kuli. Otrzymujemy ogólny zarys czaszki, na który możemy nanosić poszczególne elementy twarzy.

rysowanie naukaRys. Olga Młodawska

Najpopularniejszymi ołówkami do szkicu są półtwarde o oznaczeniach HB i F, ale stosuje się również miękkie oraz ołówki twarde o oznaczeniach H, dające jasnoszarą kreskę i precyzyjna linie. Sami zobaczmy, którym ołówkiem najlepiej nam się szkicuje, pamiętajmy jednak aby nie dociskać ołówkami bardzo mocno, gdyż mogą powstać wgłębienia w papierze.

Jak Wam idzie? Co najbardziej lubicie szkicować? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak narysować człowieka?
Następny artykułJak grać w Kalambury? Zasady

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here