Folia malarska lub gazety
Miękka szmatka
Szpachla do drewna
Papier ścierny i drewniany klocek ścierny
Farba podkładowa, akrylowa
Akrylowe farby do malowania
Wałeczek malarski i kuwet
Pędzelki
Szablony
Nożyk do papieru
Taśma malarska
Okrągły pędzel
Szmatki
Patyczki bawełniane
Chusteczki
Klej
Lakier do decoupage’u

  • Krok pierwszy

    Przygotowanie. Zabezpieczmy miejsce pracy rozkładając na podłodze folię malarską bądź gazety, upewnijmy się że pomieszczenie, w którym będziemy pracowali jest dobrze wentylowane. Przygotujmy wałek, kuwetę malarską, pędzelki farbę, ściereczki, papier ścierny.

  • Krok drugi

    Przed przystąpieniem do malowania musimy odpowiednio przygotować mebel. Jeśli jest on nowy przecieramy go ściereczką i dokładnie oczyszczamy z kurzu,gruntujemy. Gruntowanie ma na celu zwiększenie przyczepności farby na dalszym etapie pracy, a także ujednolica tło. Podmalówkę (gruntowanie) wykonujemy nakładając dwie warstwy farby akrylowej w wybranym przez siebie kolorze. Farbę najlepiej nakładać przy pomocy wałeczka malarskiego, malując obok siebie pasy. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, nakładamy drugą warstwę, malując pasy prostopadłe w stosunku do poprzedniej warstwy. Jeżeli chcemy zostawić naturalną strukturę drewna możemy pogłębić rysunek słojów bejcą.

  • Krok trzeci

    Jeżeli mebel, który zamierzamy pomalować jest stary lub mocno sfatygowany należy przed gruntowaniem dokładnie go oczyścić. Jeśli znajdują się na nim warstwy starej farby lub lakieru, usuwamy je szpachelką, a następnie czyścimy przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego nałożonego na drewniany klocek. Większe i trudniejsze do odczyszczenia powierzchnie możemy czyścić przy użyciu szlifierki. Gdy pozbędziemy się starych warstw malarskich, sprawdźmy czy w drewnie nie ma szkodników, jeśli są, należy nałożyć specjalny preparat na insekty (postępujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Jeśli w meblu są ubytki uzupełniamy je nakładając szpachlówkę stolarską. Czekamy do jej całkowitego wyschnięcia, a następnie wyrównujemy powierzchnię papierem ściernym. Tak przygotowaną powierzchnię przecieramy ściereczką, aby pozbyć się kurzu powstałego przy tarciu powierzchni. Gruntujemy (tak jak jest to opisane w punkcie 2).

  • Krok czwarty

    Dekoracja. Meble możemy ozdabiać na wiele sposobów. Jeżeli malujemy artystycznie, z ręki, praktycznie nie ma ograniczeń co do formy. Możemy podobnie jak w zwykłym malarstwie akrylowym stosować efekty światłocieniowe, nakładać laserunki itp. Tak ozdobione meble dobrze jest ustawić w odpowiedniej aranżacji wnętrza, dodatkowo podkreślając walory ręcznie malowanego mebelka przez odpowiednią ekspozycję świetlną.

    Malując możemy wykonywać przecierki, albo odbijać wybrane wzory od szablonu. Szablony bez większych problemów możemy wykonać sami. Wystarczy wybrać interesujący nas motyw i przenieść (np. wydrukować) na sztywnej folii, a następnie przy użyciu ostrego nożyka do papieru wyciąć wzór. Malowanie od szablonu: do powierzchni, na której chcemy umieścić motyw starannie przykładamy szablon. Warto zaznaczyć na szablonie i na malowanej powierzchni punkty odniesienia tak, by upewnić się że odbity motyw nie wyjdzie krzywy. Następnie przyklejamy rogi szablonu taśmą malarską i przygotowujemy farbę akrylową. Farby nie rozcieńczamy, nakładamy ją na końcówkę grubego, okrągłego pędzla i lekko uderzając pędzlem pod kątem prostym o podłoże, odbijamy wzór. Po zdjęciu szablonu możemy dokonać korekt, usuwając rozmazaną farbę wacikiem i korygując kształt wzoru cienkim pędzelkiem.

    Jeśli marzy nam się pięknie ozdobiony mebel, a nie czujemy się na siłach aby samemu namalować wymarzony wzór, możemy zastosować technikę kolażu i połączyć malarstwo z decoupagem. Bardziej skomplikowany wzór wycinamy z chusteczki, którą nakleimy na mebel, a prostsze elementy malujemy ręcznie używając pędzelka. Chusteczki do decoupageu nie są drogie, a bogactwo motywów powoduje, że bez problemu powinniśmy wybrać coś dla siebie. Ważne aby tło pod decoupage było w jasnym kolorze, ponieważ chusteczki są cienkie i na ciemnym tle wzór byłby mało widoczny. Zagruntowaną powierzchnię, na której będzie znajdował się motyw z chusteczki pokrywamy warstwa kleju do decopage’u, następnie przykładamy wycięty lub wytargany z chusteczki motyw i delikatnie dociskamy go do podłoża suchym pędzelkiem. Musimy być bardzo ostrożni, bo cieniutką, nasiąkniętą klejem chusteczkę bardzo łatwo uszkodzić. Czekamy aż klej wyschnie (jeśli bardzo zależy nam na czasie możemy wspomóc się suszarką do włosów). Obok naklejonego motywu malujemy pędzelkiem mniej lub bardziej skomplikowane wzory,wkomponowując w nie chusteczkowy motyw,tak aby całość sprawiała wrażenie ręcznie malowanego obrazu. Po wykonaniu malunku na decoupage nanosimy kilka warstw lakieru (w sklepie dla plastyków dostępny jest specjalny lakier do decoupagu), za każdym razem czekając aż każda kolejna warstwa wyschnie.

  • Krok piąty

    Utrwalanie. Na zakończenie, gdy farba wyschnie, w celu zabezpieczenia powierzchni cały mebel pokrywamy jedną lub dwoma warstwami lakieru bezbarwnego.

  • I co Wy na to? Macie jakieś inne fajne pomysły na ozdobienie mebli? Podzielcie się nimi!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Fasolki? Zasady
Następny artykułJak malować na porcelanie?

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here