Poprawna ekspozycja charakteryzuje się działaniem odpowiedniej ilości światła przez odpowiednio długi czas. Jeśli ustawimy zbyt małą wartość przysłony i czasu naświetlania, obraz będzie za ciemny, jeśli zbyt dużą – za jasny. Nie ma jednej sprawdzonej metody na ustalanie poprawnych parametrów ekspozycji. Aparat fotograficzny ma wbudowany światłomierz, który nieźle spisuje się w większości sytuacji zdjęciowych, a uzyskane dzięki temu pomiarowi zdjęcia są poprawne. Poprawne, a więc nie doskonałe. Jeśli jednak satysfakcjonuje nas uzyskany rezultat, możemy przełączyć aparat w tryb automatyczny lub półautomatyczny i zdać się w pełni na elektronikę aparatu. Jeśli jednak, chcemy kreatywnie wykorzystać posiadany sprzęt, raczej skorzystajmy z któregoś z trybów. Mam tutaj na myśli tryby preselekcji i manualny, nie zaś tryby tematyczne, takie jak: zdjęcia nocne, krajobrazy, portrety itp.

Te radzą sobie poprawnie, zwalniają nas jednak z myślenia o parametrach ekspozycji. Tryby preselekcji to tryby, w których sami ustawiamy jedną wartość, aparat zaś drugą. Tryb preselekcji przysłony to tryb, w którym sami wybieramy odpowiadającą nam wartość przysłony, aparat zaś dobiera odpowiednio do niej czas naświetlania. Tryb preselekcji czasu naświetlania działa odwrotnie, czyli my ustawiamy odpowiednią długość czasu naświetlania, aparat zaś dobiera wartość przysłony. Jeśli czujemy się na siłach, możemy skorzystać z trybu manualnego i samodzielnie ustawić oba parametry.

Przysłona, oprócz przepuszczania do matrycy lub błony, odpowiedniej ilości światła odpowiada także za głębię ostrości, czyli za to jak duże będzie pole ostrości naszego zdjęcia. Przy małych wartościach, a więc dużym otworze przysłony (np. f/1.4, f/1.8, f/2.8) głębia ostrości będzie stosunkowo niewielka. Jeśli zaś przymkniemy przysłonę do wartości f/22 ostrość będzie się ciągnęła od minimalnej odległości, z której nasz aparat jest w stanie ustawić ostrość do nieskończoności. Innymi słowy, cały kadr będzie jednakowo ostry.

statyw do lutrzankisxc.hu

Pobawmy się tymi trzema parametrami, obserwując rezultaty. Poprawne opanowanie tych trzech parametrów, w połączeniu z właściwą ostrością i kompozycją zdjęcia, może się przyczynić do powstania naprawdę świetnych zdjęć.

Czas naświetlania odpowiedzialny jest za zamrożenie ruchu obiektu naszego zdjęcia lub jego artystyczne rozmycie. Im krótszy czas naświetlania, tym łatwiej ostro odwzorować fotografowany obraz. Dla szybko poruszających się obiektów, nie powinniśmy schodzić z czasem naświetlania poniżej 1/500 sekundy, a jeśli to tyko możliwe powinniśmy maksymalnie go skrócić, na przykład, do 1/1000 sekundy. Jeśli jednak skrócimy czas tak mocno, będziemy musieli szerzej otworzyć przysłonę lub podnieść wartość ISO. Szerzej otwarta przysłona zmniejsza głębię ostrości, podniesienie światłoczułości ISO, powoduje z kolei drastyczne pogorszenie jakości rejestrowanego obrazu. Im wyższe ISO, tym większa ilość szumu na zdjęciach, czyli tych kolorowych kropeczek, które najbardziej widoczne są na jednolitych ciemnych powierzchniach.

Jaką lustrzankę macie? Jesteście z niej zadowoleni?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak robić dobre akty?
Następny artykułJak robić ostre zdjęcia?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here