Hobby Jak się rysować martwą naturę - krok po kroku

Jak się rysować martwą naturę – krok po kroku

-

Brystol, najlepiej większy format, np. A1
Ołówki o różnym stopniu twardości – ewentualnie węgiel i biała kreda
Gumka chlebowa

Uwaga!

Unikajmy obrysowywania przedmiotów konturem, ten element należy do fazy szkicu. Dopracowując rysunek, kształty określamy nie poprzez obrysowanie ich, ale nadanie formy przy użyciu światła i cienia. Nie bójmy się również eksperymentować z kreską zestawiając delikatnie cieniowane powierzchnie z bardziej wyraźną, drapieżną kreską.

Przystępujemy do szkicu. Ołówkiem HB, F lub 2B (ewentualnie węglem) zaczynamy rozrysowywać przedmioty. Wpisujemy poszczególne elementy w podstawowe formy, miseczka niech będzie półkulą, jabłko kulą, dzbanek cylindrem itp. Zobaczmy jak po wykonaniu szkicu prezentuje się nasza kompozycja, jeśli nie jesteśmy zadowoleni dokonajmy poprawek.

Zwróćmy uwagę, z której strony pada światło i jak rozkłada się ono na rysowanych przedmiotach – jak cienie i światło układają się w tle, a jak na podłożu. Ważne aby rysunek wykonywać całościowo, pracować równolegle opracowując wszystkie elementy obrazu. Zaznaczmy najbardziej zacienione punkty, najpierw delikatnie, później opracowując rysunek bardziej szczegółowo, pogłębiajmy ciemne miejsca nanosząc kolejne warstwy kreskowania.

Nie skupiamy się tylko na pojedynczych przedmiotach, ale również na tym co dzieje się pomiędzy nimi. To ważne aby przy pomocy odpowiedniej kreski, sposobu jej kładzenia oraz miękkości ołówka oddać właściwa fakturę rysowanego obiektu, należy jednak pamiętać o tym, że całość obrazu powinna tworzyć spójną całość. Widz nie powinien odnieść wrażenia, że poszczególne elementy obrazu są do niego doklejone.

Jeśli tło stanowi materiał przyjrzyjmy się jaki on jest, czy jest udrapowany czy rozciągnięty, czy jest to materiał sztywny i układa się tworzącostre załamania, czy jest miękki i delikatnieopada na dół.

Jeśli rysujemy butelkę z grubego niezbyt przezroczystego szkła, ukażmy jej gładkość i połyskliwość możemy nanieść bliki świetlne zostawiając niezmalowaną przestrzeń papieru, nanosząc plamę białej kredy (jeśli rysujemy węglem i kredą) bądź przetrzeć zarysowane miejsce gumką do zmazywania;jeśli szkło jest cienkie i przezroczyste, również oddajmy to na rysunku.

Jeśli obraz wykonany był przy użyciu węgla i kredy, dobrze jest utrwalić go spryskując fiksatywą. Skończoną pracę możemy oprawić. Czarno-białe rysunki bardzo ładnie prezentują się w czarnymw passe – partout (czyli kartonowej ramce) i srebrnej fotoramie.

Jak długo rysujecie? Co najczęściej? Jesteście zadowoleni z efektów? Dajcie znać.

Olga Młodawska

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak usprawiedliwić nieobecność w sądzie?

Sytuacje losowe sprawiają, że często nie możemy stawić się osobiście na rozprawie sądowej, która nas dotyczy. Podobnie można usprawiedliwić niestawiennictwo w sądzie przez świadka. W takiej sytuacji możemy powiadomić sąd wcześniej o przyczynach naszej nieobecności lub ją usprawiedliwić.

Antybiotyki – działanie

Antybiotyki stanowią lek mający za zadanie zwalczanie bakterii wywołujących choroby w naszym organizmie. Dlaczego jednak tak ważne i podkreślane jest odpowiednie zażywanie tych leków? W jaki sposób powinniśmy je dawkować?

Zobacz też

Co to jest benchmarking?

W dzisiejszych czasach poszukiwanie oryginalnych rozwiązań bywa czasochłonne i kosztowne. Nie każda firma aspiruje także do uzyskania pozycji lidera rynkowego poprzez wdrażanie innowacji.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: