Maski, mówiąc w dużym uproszczeniu, służą do zakrywania (maskowania) pewnych elementów na zdjęciu. Dzięki takim zabiegom możemy selektywnie zmieniać zdjęcie, a nie globalnie, na całym kadrze. Maski świetnie sprawdzają się głównie, gdy pracujemy na kilku warstwach. Jeżeli utworzymy maskę dla warstwy znajdującej się u samej góry, wówczas w miejscu maski pokaże nam się obraz z warstwy położonej niżej. Po maskach można malować kolorem czarnym, który zakrywa daną część warstwy lub białym, które odkrywa. Kolor szary też się przydaje. Jeżeli pomalujemy nim maskę, stworzymy na zdjęciu efekt przezroczystości. Najwygodniej jest malować po maskach pędzlami, ponieważ mamy bardzo szerokie pole do popisu w kwestii końcówki pędzla. Możemy indywidualnie dopasować wielkość, miękkość i kształt pędzla, a nawet ustawić jego krycie i przepływ.

Ale wróćmy do masek. Dodajemy je do warstwy za pomocą menu u góry, w którym klikamy na „Warstwa”, następnie na „Dodaj maskę warstwy”. Teraz wybieramy, czy ma to być maska zakrywająca czy odkrywająca. Wszystko uzależnione jest od wielkości obszaru, który chcemy ukryć. Jeżeli planujemy zamaskować tylko niewielki element kadru, lepszym wyjściem będzie wybranie maski odkrywającej, która pojawi się w formie białego prostokącika obok miniaturki na danej warstwie. W przypadku tej maski cały obraz warstwy pozostanie widoczny. Jeżeli będziemy chcieli go zakryć, pomalujmy naszą maskę na kolor czarny. Jeżeli będziemy chcieli z powrotem zobaczyć ukryte elementy warstwy, wówczas musimy użyć pędzla w kolorze białym. Upewnijmy się tylko, czy maska została zaznaczona, bo możemy pomalować na czarno całą warstwę. Zanim zaczniemy malować po masce, musimy kliknąć na jej miniaturkę, czyli ten mały prostokąt obok miniatury zdjęcia na danej warstwie.

Uwaga!

Jeżeli musimy schować pod maską większą część zdjęcia, dajmy na to niebo w pejzażu lub większy element tła, wówczas lepiej jest zastosować maskę zakrywającą. Aby odkryć zamaskowany element kadru, malujemy po nim pędzlem w kolorze białym.

Maski w pewnym stopniu przypominają narzędzie zwane „Gumką”, z tą różnicą, że w przypadku masek możemy daną część zdjęcia w każdej chwili zakryć lub odkryć. W przypadku gumki musimy cofnąć się i powtórzyć całą operację od nowa.

Macie jakieś problemy z używaniem masek w PS? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak założyć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii?
Następny artykułGeomarketing – co to jest?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here