Hobby Jak używać parasolki fotograficznej?

Jak używać parasolki fotograficznej?

-

Osobiście nie lubię parasolek drugiego rodzaju. Światło przez nie rzucane jest nieco nieprzewidywalne. Przypomina ono świetlną kulę, które wystrzelona uderza o pierwsze, co napotka na swojej drodze. Parasole transparentne także nie pozwalają na całkowitą kontrolę nad światłem, ale już jest lepiej niż w przypadku parasoli odbijających. Taką parasolkę ustawiamy wnętrzem do aparatu, a zewnętrzną stroną do modela. Daje ona stosunkowo miękkie, przyjemne światło, które dodatkowo można rozpraszać poprzez odsunięcie lampy od płaszczyzny parasola.

Jeśli zależy nam na wyjątkowo rozproszonym, miękkim świetle, możemy lampę odsunąć nawet na pół metra lub więcej od parasolki. Poprzez takie ustawienie lampy, błysk wypełnia większą część czaszy parasola, a jak mówi stara zasada „im większe źródło światła, tym bardziej rozproszone oświetlenie”. Jeśli chcemy uzyskać bardziej kontrastowe oświetlenie, wystarczy lampę przysunąć do wnętrza parasola.

Oświetlenie parasolkowe jest stosunkowo dobrym rozwiązaniem jeśli nie chcemy wydawać góry pieniędzy na przeróżne softboxy. Jedyne, czego będziemy potrzebować, poza lampą błyskową oczywiście, to:

– statyw, który nie musi być specjalnie ciężki;

– uchwyt, którym połączymy statyw z lampą błyskową;

– parasol i kabel, który pozwoli nam na odsunięcie lampy błyskowej od aparatu.

Jedną końcówkę takiego kabla montujemy pod lampą błyskową, a drugą w korpusie, na sankach, na których zazwyczaj montuje się lampę. Zamiast kabla możemy użyć radiowego wyzwalacza błysku. Ta metoda jest znacznie bardziej poręcznza, ale i nieco droższa. Całość jednak nie powinna kosztować więcej niż 400 zł.

Używacie parasolki fotograficznej? Jaką polecacie? Podzielcie się opiniami.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Styl eklektyczny – co to jest, cechy

Urządzając mieszkanie czy dom zależy nam na tym, aby było ono możliwie najbardziej wygodne i funkcjonalne, lecz także oryginalne, niebanalne i wyróżniające się swoim nietypowym wystrojem czy charakterem. Bezpowrotnie minęły czasy, gdy każdy ślepo ulega trendom i czyni z mieszkania bezosobowy twór przypominający sklepową wystawę. Jeżeli szukamy naprawdę nietypowego pomysłu na urządzenie wnętrza, warto rozważyć styl eklektyczny.

Jak dekorować potrawy?

Bardzo często można się dziś spotkać z określeniem, iż jemy nie tylko za pomocą ust, ale także oczami. Sztuka kulinarna nie polega przecież wyłącznie na przyrządzaniu smacznych potraw, ale także na takim ich podaniu, by już sam wygląd dania dostarczał konsumentowi przyjemnych doznań.

Zobacz też

Czemu służy konsolidacja kredytów hipotecznych?

Sytuacja, kiedy klient chce skonsolidować więcej niż jeden kredyt hipoteczny jest dość rzadka, ponieważ niewielu Polaków zaciąga kolejne takie zobowiązanie w momencie spłaty drugiego. Osoba, która może sobie pozwolić na takie rozwiązanie z cała pewnością dysponuje ponadprzeciętnymi dochodami, które umożliwiły jej osiągnięcie wystarczającej zdolności kredytowej, gdy bank dokonywał obliczeń na potrzeby drugiego kredytu.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: