Aby ozdobić plastikowe pudełko, w którym będziemy trzymać drobiazgi, potrzebne są:

farby akrylowe
serwetki
nożyczki
klej (do decoupage’u albo wikol z wodą)
pędzelki
lakier transparentny

Zaczynamy od starannego wycięcia motywu. Używamy w tym celu specjalnych nożyczek do precyzyjnego wycinania lub maty podkładowej i nożyka.

Serwetkę rozdzielamy, ponieważ do przyklejenia potrzebujemy tylko zadrukowanej, zewnętrznej warstwy. Zbędne warstwy możemy wyrzucić.

Klejem do decoupage’u albo wikolem zmiesznym z wodą przyklejamy motyw do pudełka. Uwaga – nakładamy klej na wierzchnią stronę serwetki. Przyklejamy w ten sposób wszystkie motywy.

Gdy wyschną, zabieramy się do malowania. Jeśli chcemy użyć ciemnej farby, musimy najpierw podmalować motywy białą farbą. Jeśli bezpośrednio na serwetkę nałożymy ciemny kolor, serwetka przestanie być widoczna, ponieważ farba będzie prześwitywać. Łatwiejszym sposobem na to jest zaopatrzenie się w specjalny klej, który ma właściwości maskujące. Sprawia, że ciemna farba nie prześwituje przez obrazek. Niezależnie od tego, jakie kolory wybierzemy, całość musimy pomalować. Możemy zastosować cieniowanie, nakładając pędzlem gąbkowym dwa – trzy kolory farby.

Pomalowane pudełko zostawiamy do wyschnięcia.

Kiedy pudełko będzie już całkiem suche, przystępujemy do pokrycia powierzchni lakierem. Na rynku dostępne są lakiery matowe, półmatowe i błyszczące. Lakier zabezpieczy zdobienia przed zniszczeniem, ochroni nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także przed zgubnym działaniem słońca i wody. Im więcej warstw nałożymy, tym lepiej. Uwaga – czekamy, aż warstwy dokładnie wyschną. Zbyt szybkie lakierowanie może doprowadzić do zniszczenia naszej pracy, albo szybszego żółknięcia przedmiotu. Należy także przeszlifować warstwę, zanim zaczniemy aplikować kolejną. Używamy do tego bardzo drobnego papieru ściernego. Robimy to na prawdę delikatnie. Pamiętajmy o pozbyciu się kurzu powstałego po przecieraniu papierem.

Do gotowego pudełka możemy włożyć nasze drobiazgi.

Jak Wam się podoba? Co ozdobiłybyście w ten sposób? Podzielcie się pomysłami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo zrobić, gdy dziecko boi się ciemności?
Następny artykułJak pokonać wstyd przed nagością?

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here