Decydując się na zakup pierwszego keyboardu należy zwrócić uwagę na trzy elementy. Po pierwsze, powinien on mieć minimum 5 oktaw (osiem dźwięków „C,D,E,F,G,A,H,C”), co daje 61 klawiszy na klawiaturze. Jest to najmniejsza ich liczba, na jaką możemy sobie pozwolić, by komfortowo uczyć się gry i mieć szansę na poprawne opanowanie utworów.

Druga, niezwykle istotna rzecz, tycząca się samej klawiatury – musi być ona „dynamiczna”. To znaczy, że jej głośność będzie zależała od siły, z jaką naciskamy klawisze – jeżeli będziemy to robić delikatniej, dźwięki będą cichsze, jeżeli mocniej – głośniejsze. To zróżnicowanie jest niezbędne, by prawidłowo opanować techniczne aspekty gry.

Trzecia cecha, którą powinien odznaczać się dobry keyboard dla początkującego, to obecność złącza MIDI, które pozwoli podłączyć nasz sprzęt do innych, na przykład do komputera, co pozwoli na zabawy z brzmieniem.

Innymi elementami, jak chociażby liczba podkładów nie należy się przejmować, bowiem nie mają większego wpływu na naukę gry, są jedynie miłym dodatkiem, który rozszerza paletę dostępnych dla nas typów brzmień, co na samym początku przygody z instrumentem jest niekonieczne – najważniejsze to skupić się na dobrym opanowaniu podstaw, a dopiero wówczas brać się za eksperymenty z dźwiękami. To częsty błąd gitarzystów elektrycznych, którzy rozpoczynają od gry na przesterowanych kanałach, chcąc brzmieć jak ich rockowi idole i w ten sposób psują dokładność swojej gry, bowiem zwyczajnie nie słyszą (nie zwracają uwagi) na popełniane błędy, które w dalszej perspektywie blokują ich rozwój. Odróżnij więc naukę gry od zabawy z keyboardem, by uniknąć podobnych zaniedbań.

Uwaga!

Jeżeli chodzi o cenę, ideałem byłoby wydanie około 1000 zł, na szczęście da się już kupić sensowny sprzęt za około 500 i to właśnie w te okolice celowałbym przy wyborze, by mieć pewność, że jakość wykonania i brzmienia będzie odpowiednia.

Czy uważacie, że nauka grania na keybordzie jest trudna? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRóżnice między gitarą basową a elektryczną
Następny artykułJaka gitara elektryczna na początek?

Artur Jabłoński – dziennikarz, copywriter, krytyk literacki. Współpracuje z portalami Onet.pl i kulturalnytorun.pl oraz kilkoma pismami, między innymi pisze recenzje dla „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Absolwent filologii polskiej.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:

Zasadniczo mam dwie pasje: literaturę i muzykę. W obu nie uznaję żadnych ograniczeń, ciągle poszukuję czegoś nowego, nie odrzucam niczego jedynie na zasadzie przynależności gatunkowej.  Sam koncertuję, gram na gitarze i śpiewam, przede wszystkim utwory wpisujące się w obręb poezji śpiewanej, aczkolwiek jako słuchacz równie często sięgam po melodie daleko odbiegające od tego nurtu, np. downtempo czy trip-hop. Kiedy tylko mogę, czytam, a swoim zdaniem o tym, co przeczytam, dzielę się w recenzjach literackich publikowanych w różnych ogólnopolskich pismach i portalach.

 

1 KOMENTARZ

  1. Przede wszystkim na początek dobrym rozwiązaniem jest keyboard edukacyjny, który posiada wgrany system lekcji. Jest to bardzo fajna sprawa bo wtedy na wyświetlaczu pokazane jest, którym palcem zagrać i jaki dźwięk. Sam od jakiegoś czasu posiadam takie casio i naprawdę poczyniłem spore postępy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here