Softboxy mają różną konstrukcję. Dostępne są modele nierozkładane, rozkładane normalnie, czyli poprzez włożenie w odpowiednie materiałowe szyny czterech lub ośmiu prętów i składane jak parasol. Najwygodniejsze, zarówno do transportu, jak i przechowywania są te ostatnie. Ich cena jednak może odstraszać, ponieważ kosztują prawie dwa razy tyle, co nieco mniej poręczny odpowiednik. Planując zakup softboxu należy sprawdzić rodzaj jego mocowania, ponieważ może się okazać, że wybrany przez nas model, nie będzie pasował do naszej lampy. Zazwyczaj softboxy mają mocowanie Bowensa, ale jeśli korzystamy z lamp z zamocowaną na stałe czaszą, najlepiej zaopatrzyć się w softbox z uniwersalnym mocowaniem.

Softboxy występują w różnych rozmiarach i kształtach. Wybór softboxu uzależniony jest od rodzaju fotografii, którą chcemy wykonywać. Przy fotografii fashion świetnie sprawdzą się duże softboxy oktagonalne. Do fotografii aktu i portretów kreacyjnych możemy wykorzystać stripy, czyli długie i wąskie softy, które świetnie sprawdzają się także jako miękkie światło kontrowe albo oświetlenie tła. Softboxy prostokątne i kwadratowe mają bardzo szerokie zastosowanie i sprawdzają się praktycznie w każdym rodzaju fotografii, od martwej natury do fotografii mody. Najmniejsze służą do oświetlania małych powierzchni, a większe do dużych powierzchni. Jeśli planujemy fotografować ludzi i zmieścić w kadrze całą sylwetkę, lepiej pomyśleć o większym softboxie. Jeśli okaże się, że jednak kupiliśmy za duży, zawsze będziemy mogli przysłonić płaszczyznę świecenie, aby zmniejszyć ilość docierającego do obiektu światła.

Jaką softbox posiadacie? Jak się sprawdza? Do jakich zdjęć go używacie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSesja narzeczeńska – inspiracje, opis, jak wykonać?
Następny artykułModny makijaż na jesień

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here